Podczas wyceny nieruchomości, które generuje dochody, należy brać pod uwagę szereg bardzo ważnych czynników. Chodzi tutaj między innymi o kwestie takie jak lokalizacja danej nieruchomości, rozkład znajdujących się w niej pomieszczeń, a także stan wykorzystywanych w niej instalacji. Dotyczy to w szczególności nieruchomości takich jak hotele.

Wycena hoteli przez rzeczoznawcę

wycena hoteluDlatego też, w sytuacji kiedy planuje się zawrzeć umowę kupna ? sprzedaży hotelu, bardzo ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Jedynie właściwa wycena hoteli wykonana przez rzeczoznawcę da stuprocentową pewność, że dana nieruchomość nie zostanie sprzedana ze stratą. Jednym z ważniejszych czynników podczas wyceny tego rodzaju nieruchomości komercyjnej, jest jej lokalizacja. Z całą pewnością, większej kwoty będzie można oczekiwać za sprzedaż nieruchomości, która zlokalizowana jest w centrum miasta, niż za ten hotel, który znajduje się na obrzeżach danej miejscowości. Dodatkowo, na wycenę nieruchomości takiej jak hotel wpływ będzie miało nie tylko jej położenie w danym mieście, ale także to, jakie obiekty znajdują się w jej pobliżu.

wycena hoteluWpływ na wycenę musi mieć więc bliskość ewentualnych atrakcji turystycznych, które chcieliby odwiedzić osoby decydujące się na nocleg w danym hotelu. Nie są to jednak jedyne ważne parametry, które są istotne przy wycenie hotelu. Na jego wycenę, wpływ będzie miał także ogólny stan techniczny danego budynku. Chodzi tutaj na przykład o stan instalacji elektrycznych, oraz innych, ważnych dla przyszłych użytkowników danego budynku. Istotny jest także czas wykonania ostatniego, chociaż podstawowego remontu – kwota, którą będzie można uzyskać za sprzedaż hotelu będzie z pewnością mniejsza, jeśli od razu po jego zakupie konieczne będzie wykonanie prac remontowych. Istotny wpływ na możliwą do uzyskania kwotę za sprzedaż hotelu będzie miało również to czy dany budynek może być przeznaczony do innych zastosowań i jak trudne będzie ewentualne przystosowanie go do nowych zadań, na przykład przeznaczenie dotychczasowego hotelu na szkołę.

W obecnym czasie, coraz większa liczbą osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają obecnie rzeczoznawcy, w szczególności jednak gdy mowa jest o wycenie nieruchomości komercyjnych. Aby upewnić się, że nie zostanie ona sprzedana ze stratą, bardzo istotne okazuje się być zlecenie jej wyceny profesjonalnym i mającym odpowiednio duże doświadczenie rzeczoznawcom majątkowym. Są oni w stanie brać podczas wyceny pod uwagę szereg czynników, mających ogromny wpływ na realną do uzyskania w wyniku sprzedaży kwotę.