Granit to głębinowa skała występująca w różnych odcieniach, od białawej do niemal czarnej. Granit zbudowany jest z kilku minerałów, dzięki czemu ma zawsze wielobarwny, unikatowy wzór. Sama estetyka to jednak nie wszystko. Granit ma także szereg innych zalet. Jest trwały, można go obrabiać w różny sposób. Z granitu można robić nagrobki, kamienie do curlingu, ale przede wszystkim sprawdza się w budownictwie.

Zlewy w różnych kolorach

Granitowe podłogi, schody, czy okładziny są niezwykle luksusowe i ekskluzywne. Również w kuchni granit znalazł zastosowanie. Dopasowany zlew kuchenny granitowy czarny, biały czy inny to zakup na lata. Taki zlew nie będzie się rysował jak zlewy z tworzywa sztucznego, jest odporny tez na uderzenia, czy zmiany temperatury (niekorzystne na przykład dla zlewów metalowych). Można zatem wlewać do niego zimą i gorąca wodę, wkładać ciężkie garnki, czy ostre noże bez obaw, że struktura zlewu ulegnie uszkodzeniu. Warto jednak wiedzieć co nieco o czyszczeniu granitu. Nie zaleca się tu stosować produktów o kwaśnym odczynniku np. octu. W ten sposób kamień może uleć odbarwieniu. Nie powinno się też używać wosków, czy drucianych szmatek. Najlepiej jest po użyciu zlewu regularnie przecierać go wilgotną szmatką lub gąbką. W ten sposób zabrudzenia zostaną od razu usunięte, nie będą zasychać i przywierać na stałe. Można użyć specjalnych środków d czyszczenia granitu.

zlew kuchenny granitowy czarnyNadają się nie tylko do mycia zlewów, ale także podłóg, czy nagrobków. Taki środek zwykle rozrabia się z wodą a następnie nanosi szmatką na zlew. Usunie tłuste i trudne zabrudzenia bez uszkadzania granitu. Granit ma także jedną wadę. To materiał bardzo ciężki, nawet jeśli użyta została tylko cienka płyta. Przez to nie zawsze można zamontować granitowy zlew na szafce. Powinna być ona solidna, wzmocniona, tak by pod ciężarem zlewu się nie zarwała, ani nie odkształciła. Zatem przy planowaniu kuchni już warto wiedzieć, że chce się zamontować zlewozmywak granitowy i wybrać odpowiednie meble. W razie problemów zawsze można zapytać się pracowników sklepu czy dana szafka nada się pod zlew. Zlewy granitowe są na pewno najtrwalsze, najładniejsze i najbardziej ekskluzywne spośród wszystkich zlewów dostępnych na rynku.

Nie trzeba się martwić o ich uszkodzenia, czyszczenie nie sprawia problemów, trzeba tylko pamiętać o dobrej, mocnej szafce pod zlewem. Dobrym rozwiązaniem będzie także dobranie do zlewu pasujących kuchennych blatów. W ten sposób kuchnia nabierze niesamowitego charakteru, a całość będzie spójna kolorystycznie.