Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, wykorzystywane najczęściej w budynkach jedno- lub wielorodzinnych. Ze względu na to, że są to urządzenia całkiem nowe na polskim rynku, wciąż wiele inwestorów podchodzi do nich z bardzo dużym dystansem, obawiając się, że są to rozwiązania niesprawdzone i nieprzetestowane dostatecznie.

Pozytywne cechy pompy ciepła

pompa ciepłaPrawdą jest, że pompy ciepła znane są na świecie już od kilkudziesięciu lat i coraz częściej spotykane w domach jednorodzinnych. Decydując się na pompę ciepła, można skorzystać w dostępnych w całej Polsce programów zachęcających mieszkańców do dobrania o środowisko, dzięki czemu można ubiegać się o dofinansowania i dotacje na urządzenia. Zmniejsza to znacząco koszt inwestycji. Porównując ogrzewanie tradycyjne od pompy ciepła, warto także zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt ? pompa ciepła nie wymaga budowy oddzielnego, zabezpieczonego i przeciwogniowego pomieszczenia, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych metod grzewczych. Porównując więc koszty poniesione na każdą z tych inwestycji, warto brać pod uwagę także budowę kotłowni. Pompy ciepła w Zgierzu, Łodzi i okolicach stają się coraz popularniejsze, zatem spotkać tu można wielu wykształconych i doświadczonych fachowców. Nie tylko pomogą oni dobrać odpowiednie urządzenie i je zamontują, lecz także pomogą przy formalnościach związanych z dofinansowaniem urządzenia.

pompa ciepłaPrzyjmuje się, że inwestycja w pompę ciepła zwraca się po maksymalnie kilkunastu latach, podczas gdy średnia żywotność takich urządzeń to 30 lat i więcej. Już na tej podstawie można spokojnie przyjąć, że inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna, jednak korzyści, jakie przynosi jej użytkowanie, jest wiele więcej. Poza wspomnianymi finansami wyróżnić można dwie główne zalety i oszczędności, jakie daje pompa ciepła. Pierwszą z nich, jest wspomniana wcześniej oszczędność miejsca, którego nie trzeba przeznaczać na kotłownię. Drugą z nich jest oszczędność czasu. Pompa ciepła ? zarówno powietrzna, jak i gruntowa ? jest urządzeniem bezobsługowym, gdyż nie wymaga regularnego czyszczenia, uzupełniania opału ani żadnych innych czynności. Dla wielu inwestorów bardzo ważny jest też fakt, że urządzenie to cechuje się bardzo niską awaryjnością i jest bardzo bezpieczne ? w przeciwieństwie do klasycznych kotłów nie występuje ryzyko wybuchu, czy zaczadzenia. To, czy pompa ciepła będzie rozwiązaniem opłacalnym, zależy od wielu czynników.

Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego modelu i firmy, co pozwoli uniknąć nadmiernego zużycia energii elektrycznej, a także odpowiedniej mocy urządzenia, która pozwoli w dostateczny sposób ogrzać wnętrze. Nie w każdym przypadku pompa ciepła może się okazać rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, jednak pozostałe jej zalety bardzo często rekompensują ten fakt.

Kategorie: Ogrzewanie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.