Jednym z głównych problemów przy projektowaniu nieruchomości jest zapewnienie jej prawidłowego ogrzewania. Przy wyborze sposobu na ogrzanie naszego budynku warto zwrócić szczególną uwagę na niezawodność instalacji oraz koszty jej utrzymania. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto jest inwestować w kolektory słoneczne.

Kolektory na energię słoneczną

kolektory słoneczneNa początku wyjaśnijmy pewne pojęcie. Kolektory słoneczne są to urządzenia, które wykorzystują energię promieniowania słonecznego do wytworzenia energii cieplnej. Ciepło, które powstało najczęściej jest wykorzystane do podgrzania wody lub ogrzania danego pomieszczenia. Obecnie na rynku istnieje kilka typów kolektorów. Najpopularniejsze są kolektory płaskie oraz płaskie próżniowe. Zasada działania kolektora słonecznego jest bardzo prosta. Promienie słoneczne są pochłaniane przez umieszczony w kolektorze absorber. Urządzenie to zamienia następnie pochwyconą energię w ciepło. Skuteczność działania zależna jest od tego w jakim stopniu urządzenie absorbuje promieniowanie słoneczne. Dla przykładu absorber selektywny potrafi wchłonąć nawet do 95% padających promieni słonecznych. Kolejny etap to ogrzanie czynnika grzewczego. Jako czynnik grzewczy najczęściej wykorzystywana jest ciecz (woda, glikol), ewentualnie gaz (najczęściej powietrze). Ogrzany czynnik zostaje transportowany do zasobnika, gdzie oddaje ciepło.

kolektory słoneczneW dalszej części zastanówmy się nad korzyściami płynącymi z wykorzystania zestawów solarnych w naszych nieruchomościach. Największym atutem jest bez wątpienia oszczędność. Jeżeli zdecydujemy się na montaż kolektora na dachu naszego budynku, możemy zaspokoić nawet do 70% zapotrzebowania na energię cieplną. Przy czym należy podkreślić, że w okresie letnim może to być nawet 100%. System ten nie wymaga od nas żadnej ingerencji, więc jest on bardzo wygodny. Kolejnym argumentem działającym na korzyść systemów solarnych może być to, że jest to metoda bezpieczna i przyjazna dla środowiska. Jeżeli chodzi o minusy kolektorów słonecznych, możemy wskazać cenę urządzenia. O ile koszty użytkowania systemu są bliskie zeru, to koszt montażu instalacji jest już dość wysoki. Zainwestowany kapitał może się jednak bardzo szybko zwrócić, biorąc pod uwagę wspomniane koszty użytkowania.

Podsumowując, możemy z całą pewnością stwierdzić, że kolektory słoneczne są ciekawą alternatywą jeżeli chodzi o instalacje grzewcze w naszej nieruchomości. Zarówno jeżeli chodzi o kwestie finansowe, jak i wygląd i odbiór naszego budynku. Systemy solarne są utożsamiane z nowoczesnym podejściem do problemu ogrzewania nieruchomości


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.