Aby w odpowiedni sposób prowadzić konserwację instalacji kanalizacyjnej, konieczne może się okazać skorzystanie z odpowiedniego sprzętu. Ten, który w takim celu jest użytkowany najczęściej, nazywany jest WUKO. Skrót ten oznacza Wytwórnię Urządzeń Komunalnych, określający specjalistyczne pojazdy rozmieszczone na podwoziu samochodów ciężarowych.

Pojazdy WUKO – jak wyglądają?

Pojazdy te, wyposażone jest w szczególne akcesoria, które okazują się kluczowe dla zapewniania odpowiedniego oczyszczania instalacji kanalizacyjnej. Pojazdy WUKO są więc wyposażone w agregaty podciśnieniowy, jak również w dedykowaną pompę ssąco-tłoczącą. Bardzo często, pojazdy WUKO nazywane są potocznie odkurzaczami przemysłowymi, co ma związek oczywiście z możliwymi zastosowaniami dla tych właśnie maszyn. Zastosowania wspomnianych maszyn mogą się okazać niezwykle szerokie, wykraczając bardzo szeroko poza zastosowania związane z instalacją kanalizacyjną. Jeżeli chodzi o profesjonalny samochód specjalny wuko, może być on wykorzystywany więc do konserwacji oczyszczalni ścieków, ale także i wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Oprócz tego, opisywane pojazdy wykorzystywane są bardzo często do odpowiedniej konserwacji elektrowni, hut, czy też cementowni. Do oczyszczania wszelkiego rodzaju rurociągów, opisywane pojazdy wykorzystują przede wszystkim, wyróżniającą się bardzo wysokim poziomem skuteczności, metodę podciśnieniową. Stosowany najczęściej w pojazdach WUKO układ wodny, jest w stanie automatycznie zasysać wszelkiego rodzaju nieczystości do zbiornika na osad. Pojazd ten wyposażony jest jednak również w dedykowany kompresor, czyli inaczej – w pompę o cechach ssąco -tłoczących. Istotnymi elementami wyposażenia wspomnianego pojazdu okazują się być jednak również węże ssawne, oraz odpowiedni wysięgnik teleskopowy, czy też dedykowany takim pojazdom, zawór ssania dolnego.

Oczywiście, stosowanie opisywanego pojazdu nie miałoby sensu, bez dedykowanego, zastosowanego w nim systemu filtracji. W obecnym czasie konserwowanie różnego rodzaju instalacji, nawet tych wykorzystywanych do przesyłu nieczystości, okazuje się w praktyce być znacznie ułatwione. Z pewnością wpływa na to pozytywnie fakt wykorzystywania w tych celach coraz częściej, odpowiednich, dobrze wyposażonych pojazdów, umożliwiających bezproblemowe zaciąganie nieczystości oraz usuwanie zatorów w rurociągach bez konieczności ich demontażu. Pojazdy takie, bardzo często określa się mianem WUKO a ich zastosowania są coraz bardziej szerokie wraz z biegiem czasu.