Energię z promieni słonecznych można wykorzystywać na dwa sposoby – do produkcji prądu lub ciepła. Aby było to możliwe, konieczne są odpowiednie systemy montowane na dachach budynków, a więc panele fotowoltaiczne lub baterie słoneczne. Czym różnią się między sobą te dwa urządzenia, skoro oba opierają swoje działanie na energii słonecznej?

Solary w domu jednorodzinnym

solaryCharakteryzują się szeregiem odmiennych możliwości, chociaż wyglądają bardzo podobnie i laikowi może być ciężko odróżnić te dwa urządzenia na pierwszy rzut oka. Kolektory słoneczne pobierają energię z promieni i przetwarzają ją w ciepło, ponieważ współpracują z solarną grupą pompową oraz z regulatorem solarnym. Za pomocą tego ciepła można ogrzać wodę użytkową, niestety taka instalacja solarna pokrywa jedynie połowę rocznego zapotrzebowania na energię cieplną w czteroosobowym domu – oczywiście latem, gdy słońce jest na niebie od samego rana do godziny 21, zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywanie całkowicie, a dopiero jesienią i zimą tylko częściowo. Dlatego oprócz solarów potrzebujemy tradycyjnego systemu grzewczego, a więc na przykład kotła.

solary Z pewnością pojawi się więc pytanie, czy więcej kolektorów słonecznych zrealizowałoby całe zapotrzebowanie na ciepło – zimą nie, wodę i tak podgrzejemy jedynie do 20 st. C, solary nie będą miały takiej mocy na więcej, gdyż kolektor nie jest w stanie osiągnąć takiej temperatury w niesprzyjających warunkach na mrozie. Gdy kupujemy więc solary w sklepie online pamiętajmy o tym i wybierzmy do domu jednorodzinnego jedynie dwa lub trzy kolektory, większa ich ilość będzie zupełnie niepotrzebna i tylko przepłacimy. Dlaczego jednak wybrać sklep online a nie stacjonarny? W tych stacjonarnych ceny są zazwyczaj wysokie, natomiast w sklepach online możemy często natrafić na atrakcyjne promocje, które pozwolą nam na zakupienie solarów o wiele taniej. Jeśli jesteśmy tymi szczęściarzami i posiadamy duży przydomowy basen, wówczas latem możemy wykorzystać ciepło produkowane przez kolektory słoneczne do podgrzewania wody w basenie, nie jedynie wody użytkowej w instalacji centralnego ogrzewania. Jest to z pewnością wartościowe rozwiązanie. Co zaś jeśli chodzi o wykorzystywanie promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne?

Dzięki nim uzyskujemy prąd elektryczny, który możemy wykorzystać zgodnie z zapotrzebowaniem własnego gospodarstwa, a więc na przykład zasilając urządzenia elektryczne w domu. To sprawi, że nie będziemy musieli przejmować się rachunkami za prąd ? te po prostu nie będą przychodzić. Jak widać, zarówno solary, jak i panele fotowoltaiczne mają wiele zalet, które zachęcają do kupna.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.