Dom jednorodzinny powinien być piękny zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Chcemy przecież być dumni z naszej własności, dlatego warto zadbać o idealny wygląd budynku. Oprócz estetycznego wykonania elewacji (możemy tutaj zastosować na przykład specjalne tynki dekoracyjne), pamiętajmy o doborze odpowiedniej, atrakcyjnie prezentującej się, stolarki otworowej.

Okna drewniane to najlepszy wybór

okna drewniane Chociaż obecnie rynek zalewają okna pvc oraz aluminiowe, to nadal klejone okna drewniane od producent a przez wielu uważane są za najlepszy wybór. Dlaczego? Dlatego, że drewno jest materiałem ponadczasowym i całkowicie naturalnym ? dobrze się prezentuje i idealnie dopasowuje do każdego rodzaju elewacji, jak i potrafi podkreślić wystrój wnętrza. Takiego wyboru na pewno nie będziemy żałować. Drewno idealnie nadaje się do produkcji okien, ponieważ charakteryzuje się trwałością i sprężystością, a przy tym dużą wytrzymałością mechaniczną. Do zalet należy dodać także niewielką rozszerzalność cieplną. Słabe przewodnictwo ciepła sprawia, że okna drewniane odpowiednio zaizolowane zapobiegają uciekaniu ciepła z pomieszczeń. Równocześnie okna drewniane wyróżniają właściwości izolacyjności akustycznej ? pochłaniają one dźwięki. Kolejna zaleta drewna jest taka, że jest ono łatwe w obróbce ? okna drewniane mogą przybierać rozmaite kształty, obok tych klasycznych plastikowych bez problemu znajdziemy w ofertach producentów także okna okrągłe, łukowe czy też trapezowe.

okna drewniane Pamiętajmy jednak, że parametry techniczne okien drewnianych zależą od właściwości zastosowanego do ich produkcji gatunku drewna. Oprócz rodzimych gatunków, obecnie coraz większą popularnością cieszy się drewno egzotyczne. Doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność ? jest odporne na negatywne warunki atmosferyczne, w końcu pochodzi z terenów, gdzie obfite deszcze spadają niemal na co dzień. Najpopularniejsze jest drewno meranti, które pochodzi z Indonezji, Malezji, rośnie też na Filipinach. Posiada bardzo dobre właściwości i atrakcyjny kolor ? różowobrązowy, przez co przypomina mahoń. Takie okna dostępne są w dość atrakcyjnej cenie. Z droższego drewna egzotycznego wymienić można mukulungu, drewno teakowe, iroko oraz cedar. Niestety cena zazwyczaj jest zaporowa dla wielu ludzi.

Na szczęście w ofertach producentów mamy także szeroki wybór okien z rodzimego drewna ? przede wszystkim z sosny oraz świerku, ale także z dębu, orzecha, jak i jesionu, buku, jodły czy modrzewiu. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy właściciel domu jednorodzinnego znajdzie stolarkę otworową, która całkowicie spełnia jego wymagania.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.