Brzydka, nieatrakcyjna elewacja potrafi zepsuć cały efekt, jeśli chodzi o wygląd budynku. W końcu zewnętrzne ściany domu są bardzo widoczne i zajmują dużą powierzchnię. Nawet jeśli dach będzie obłożony idealnie nową dachówką, a stolarka okienno-drzwiowa perfekcyjnie wykonana to nieciekawa elewacja zepsuje cały efekt. Warto zatem ją dobrze wykonać i ładnie przyozdobić.

Piękna imitacja drewna

imitacja drewna na elewacjiRóżnego typu okładziny będą do tego idealne. Najbardziej godna polecenia jest realistyczna imitacja drewna na elewacji. Panele drewnopodobne wyglądają trochę jak deski podłogowe. Mają różne odcienie, widoczne usłojenie, nawet z bliska wiele osób sądzi, że ma do czynienia z prawdziwym drewnem. Takie deski pasują do wielu klasycznych, rustykalnych, czy górskich domków. Dekoracja jest zatem uniwersalna i bardzo stylowa. Warto zwrócić uwagę na to, że panele drewnopodobne nie niszczeją. Nie trzeba bać się ataków korników, w końcu nie jest to prawdziwe drewno. Panele są barwione na etapie produkcji, a nie pokrywane farbą po fakcie. W związku z tym kolor nie blaknie i nie ma łuszczącej się farby. Drewno nie próchnieje, nie pokryje się pleśnią, czy nie zgnije. Deski same w sobie są po prostu bardzo wytrzymałe i bezproblemowe. Dodatkowo nie trzeba ich konserwować, tak jak drewna. Tu wystarczy zabezpieczyć panele lakierem i tyle.

Panele na elewację mają kilkunastoletnią gwarancję producenta. Na drewno nikt nie da tak długiej gwarancji. Poza tym, drewno trzeba czyścić specjalnymi preparatami olejowymi, bez dużej ilości wody, która mogłaby wniknąć w drewno i je osłabić. Naturalne drewno z czasem też traci kolor i trzeba go cyklicznie odświeżać. Deskę imitującą drewno łatwiej jest też zamontować niż deski z prawdziwego drewna. Drewno może mieć drzazgi, jest ciężkie i by go równo przeciąć potrzebne są narzędzia budowlane. Z kolei imitacja desek jest lekka jak piórko, zwija się w kulkę, ale się nie gniecie. Przecina się je nożykiem lub nożyczkami. Montaż też trwa krócej. Panele drewnopodobne kładzie się na ścianę pokrytą klejem, przykłada i gotowe. Z kolei drewno od razu trzeba byłoby zakonserwować i bardziej się namęczyć z przyklejaniem, ze względu na wagę desek. Reasumując, zamiast naturalnej deski drewnianej lepiej jest wybrać realistyczne imitacje drewna.

Są one tańsze, sprawiają mniej problemów z konserwacją i instalacją, a do tego bardzo ładnie się prezentują. Warto nadmienić, że deski drewnopodobne są lekkie i cienkie, więc nie odstają zanadto od tynku i też go nie będą obciążać (co spowodowałoby pękanie tynku).