Troska o środowisko i zużywanie jego zasobów albo zwykła chęć oszczędności – te dwie rzeczy o najczęstszy powód dla podjęcia decyzji o zbieraniu i wykorzystywaniu na własne potrzeby wody deszczowej. Jest to relatywnie tani sposób na pozyskiwanie wody, która doskonale nadaje się dla różnorodnych zastosowań.

Zbiorniki na wodę do podlewania

zbiorniki na wodę deszczowąIstotny jest dla nas przede wszystkim koszt zakupu i zamontowania zbiornika do przechowywania deszczówki, a także przygotowanie ewentualnej instalacji do rozprowadzania zawartości zbiornika w zależności od naszych potrzeb. Dwa typy zbiorników na deszczówkę to zbiorniki naziemne oraz podziemne. Podziemne z reguły są znacznie większe, mieszczą się w naszych ogrodach, pod trawnikiem czy podjazdem. Zbiorniki naziemne coraz częściej przybierają bardziej dekoracyjne formy, przez co nie wyróżniają się negatywnie na tle otoczenia. Mogą prezentować się na przykład jako duża beczka, co sprawia, że doskonale wtapiają się w nasz ogród i nie rzucają się w oczy. Wykonuje się je przede wszystkim z polietylenu – są bardzo lekkie i wytrzymałe, a także szczelne, nie ma więc powodu do obaw o przeciekanie takiego zbiornika albo też dostawanie się do niego jakichś zanieczyszczeń. Naziemne zbiorniki na wodę deszczową służą przede wszystkim do zbierania i magazynowania wody na bieżące potrzeby związane z podlewaniem roślin czy myciem samochodu. Woda deszczowa jest uboga w wapń, przez co doskonale nadaje się do takiego celu: rośliny dobrze ją przyswajają, a do tego taka woda jest lepsza do mycia, gdyż wymaga mniejszej ilości środków czystości.

zbiorniki na wodę deszczowąDzięki temu deszczówka doskonale sprawdza się też jako woda do prania czy choćby do spłukiwania toalet, gdyż osadza się z niej mniej kamienia. Żadna z tych czynności nie wymaga stosowania wody o jakości wodociągowej, a ze względu na ilość wody, jaką zużywamy do prania czy spłukiwania toalet, wykorzystanie deszczówki pozwoli nam na znaczne oszczędności i pozwoli realnie zmniejszyć dotychczasowe rachunki za wodę. Obecnie nie mamy problemu ze znalezieniem firm, które produkują zbiorniki na wodę deszczową. Jeśli mamy wątpliwości, na jaki typ zbiornika (podziemny albo naziemny) się zdecydować, to powinniśmy omówić swoje wątpliwości z pracownikami danej firmy. Pomogą nam oni dobrać odpowiedni rodzaj i pojemność zbiornika, tak aby pasował on do naszych potrzeb.

Deszczówka spływająca do zbiornika to najczęściej woda z dachu, płynąca rynnami, jednak czasem zbiera się także np. wodę z podjazdu. Wymaga to jednak odmiennych rozwiązań technicznych, dlatego tym bardziej powinniśmy skonsultować się z kimś doświadczonym w tym temacie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.