Budując dom mieszkalny, garaż, dom letniskowy czy budynek rolniczy, stajemy przed wyborem projektu. Często – nie mając zbyt wielkiego pojęcia o budownictwie – kierujemy się estetyką i ceną wykonania. Tymczasem trzeba wziąć pod uwagę szereg innych zmiennych, do których zaliczają się m.in. cena materiałów, eksploatacji, odporność, funkcjonalność.

Projekty budynków rolniczych muszą być przede wszystkim dostosowane do potrzeb konkretnego gospodarstwa rolnego. Zupełnie inaczej będzie wyglądał projekt stodoły, spichlerza, czy garażu na sprzęt rolniczy. Tutaj zwykle liczy się przede wszystkim cena i solidność budynku, a estetyka schodzi na dalszy plan.

projekt budynku
Zupełnie inaczej jest, kiedy wybieramy projekt domu. Szczególnie projekty domów letniskowych cechują się dużą estetyką, choć niekoniecznie muszą być bardzo energooszczędne (przebywa się tam przecież tylko na wakacje) i naturalne jest, że klienci kierują się głównie walorami estetycznymi projektu. Nierzadko dom letniskowy ma podnosić prestiż właściciela, ważny jest więc wygląd elewacji. Jednakże również tutaj ważna jest funkcjonalność i należy zwrócić uwagę np. na powierzchnię domu w stosunku do działki, liczbę i charakter pomieszczeń, wysokość budynku itp.
Coraz więcej klientów zamawia indywidualne projekty garaży. Jest to spowodowane tym, że garaż nie jest już nieistotnym dodatkiem do domu, a pomieszczeniem/budynkiem spełniającym ważną funkcję – nie tylko ochronę pojazdu przed warunkami zewnętrznymi i kradzieżą, ale też często magazynem, warsztatem, dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym.

Garaż jest często koniecznością, jeśli w okolicy brakuje miejsc parkingowych lub wcześniej w okolicy zdarzały się kradzieże.