Jeszcze do niedawna można było pokusić się o stwierdzenie, że Polska jest na tyle lobbowana przez konsorcja węglowe, że będzie robiła wszystko aby nie dopuścić do rozwoju zielonej energii takiej jak fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe.

Jak wyprodukować prąd w domowych warunkach?

bateria słoneczneSłyszało się o tym, że jest to bardzo droga instalacja, która produkuje prądu tak niewiele, że gospodarstwo domowe i tak będzie musiało korzystać z sieci energetycznej a na dodatek nie może wytworzonego prądu sprzedawać. Jednak regulacje unijne musiały zostać wprowadzone także do polskiego ustawodawstwa i dzięki temu zakłady energetyczne mają obowiązek odkupić od nas nadmiar prądu. I nagle wraz z tą deklaracją oraz z wprowadzeniem programów takich jak prosument czy dotacje unijne zaczął się boom na panele słoneczne. Niemal w każdej gminie mamy kogoś dla kogo własna mała elektrownia fotowoltaiczna jest celem. Niemniej jednak w dalszym ciągu elektrownia słoneczna jest w sferze marzeń wielu Polaków, jej koszt to nawet po uzyskaniu dotacji wynosi nawet i 10 tyś zł, co dla wielu jest kwotą dużą. Jednak jeśli policzymy, że średnio taka instalacja zwraca się po ok. 7 latach od uruchomienia to może się okazać, że dzięki bezawaryjności systemu możemy spokojnie liczyć na zarobek przez około 20 lat działania naszych paneli.

Oczywiście są to szacunkowe dane, ponieważ jest to dosyć młoda instalacja, jednak udowodniono, że skoro panele działają 25 lat to może być to nawet o 10 lat dłużej co wyjściowo daje nam dosyć duży zwrot kosztów z poniesionej inwestycji.