Coraz więcej osób marzy o tym, by kupić dom z dala od zgiełku wielkiego miasta. Mieć własną dużą działkę, dom, być bliżej natury. Nie przeszkadza wtedy sąsiad stukający młotkiem w ścianę, smród spalin, czy tłok na parkingu pod blokiem. Z drugiej strony nie można też nie zauważyć rosnącego zainteresowania klientów rozwiązaniami ekologicznymi, przyjaznymi dla środowiska.

Czy te dwa trendy da się połączyć?

drewniany domekOkazuje się, że tak. Wystarczy zamiast konstrukcji murowanych, czy metalowych postawić na te wykonane z drewna, takiego jak modrzew, czy świerk. Najważniejszym elementem będą oczywiście przestronne domki drewniane w mazowieckim. Dom z drewna można postawić znacznie szybciej, niż te murowany ? nawet w kilka tygodni. Wykorzystuje się tu albo drewniane bale, idealnie gładkie i zakonserwowane lub tez wybiera domy szkieletowe. Oba stawia się na betonowym fundamencie ? to jedyna rzecz która musi być wykonana przy ładnej pogodzie. Sam domek można stawiać nawet zimą. Dom z drewna wolno się nagrzewa i wychładza, panuje w nim specyficzny mikroklimat. Buduje się także drewniane domki letniskowe, w tej samej technologii, tylko często bez fundamentów (np.stawiane na kostce brukowej), jak również bez izolacji cieplnej.

domek z baliNa działce można też psotawić drewnianą altankę. Może być otwarta lub zamknięta. Te pierwsze często mają ozdobne kolumny, które może porastać roślinność np. powój, czy bluszcz. Są tańsze do wykonania. W środku zwykle stawia się na środku stół, a przy ścianach ławeczki, wszystko oczywiście wykonane z drewna. Z kolei altanki zamknięte sa całoroczne. Można do środka wstawić sofę czy fotele. Jeśli nie ma miejsca na działce na postawienie altanki to zawsze można wybrać zadaszony taras. Wystaczy dwie belki przymocować do ściany lub dachu budynku, dodać belkę poprzeczną i gotowe. Potem nakłada się na nie płaty z poliwęglanu lub też naciąga wodoodporny materiał. Dzięki temu można na tarasie siedzieć nawet wtedy, kiedy świeci ostre słońce lub zaczyna padać. Z drewna robi się też budy i kojce dla psów. Małe rasy trzymane są w domu, ale owczarki, czy dogi zwykle śpią na zewnątrz. Dobre miejsce do spania dla psa z izolacją sprawi, że zimą nie będzie mu zimno i będzie miał idealne miejsce do wypoczynku.

Z drewna można robić nie tylko domki, altanki, zadaszenia czy budy dla psa. Równie dobrze świerk czy modrzew posłuży do budowy tarasu, składzika na narzędzia ogrodnicze, drewutni, a nawet garażu. Takie drewniane konstrukcje na działce z pewnością będą nam dobrze służyły przez długi czas.