Drewno jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w naszych domach. Ze względu na swoje liczne zalety, zarówno te od strony praktycznej (trwałość, ciepłe w dotyku, plastyczne), jak i estetyczne (różne kolory i naturalna faktura) nadaje się do wielu zastosowań.

Meble drewniane są popularne

meble drewnianeJeśli dobrze dobierze się gatunek drewna do potrzeb, jak równie się go zabezpieczy, to takie elementy będą nam służyły przez lata. A z drewna można wykonać przecież wiele rzeczy, w tym sam dom. Budowa domu z drewna jest szybsza, niż murowanego. Często mamy gotowe elementy (domy prefabrykowane), które trzeba tylko złożyć w całość. A nawet budowa domu z bali jest coraz łatwiejsza i coraz częściej wybierana. Drewno posiada idealne właściwości termiczne, dzięki czemu w domu z drewna zawsze jest względnie stała temperatura. Latem nie jest gorąco, a zimą nie jest chłodno. Wiąże się to z otrzymywaniem niższych rachunków za ogrzewanie i brakiem mostków cieplnych (miejsc, przez które ciepło ucieka z domu). Drewno nadaje się także do wnętrz. Najczęściej stosowane na podłogach są panele podłogowe. Gładkie i przyjemne w dotyku panele wyglądają bardzo ładnie, a przy tym są łatwe w sprzątaniu. Dawniej drewno wykorzystywało się także do obkładania ścian (boazeria), obecnie jest raczej to niestosowane.

meble drewnianeRównież meble drewniane są bardzo popularne. Z jednej strony są można je dostać w korzystnej cenie, a z drugiej każdy znajdzie coś dla siebie. Meble drewniane można znaleźć pasujące do każdego stylu wnętrzarskiego, od minimalistycznego stylu skandynawskiego, przez egzotyczny styl kolonialny, po wytworny styl francuski. Drewno można także przemalować, i przez to otrzymać meble białe, czy kolorowe, idealne do pokoju dziecięcego. Takie meble drewniane to inwestycja na lata, a jeśli się nam znudzą to z pomocą specjalistycznych farb można je przemalować na inny kolor lub odświeżyć starą barwę. Drewno w domu to także artykuły dekoracyjne. Z drewna powstają bogato zdobione szkatułki na biżuterie, pudełeczka na herbatę, stojące wieszaki na ubrania, czy tez rzeźby. Takie dodatki można także samodzielnie ozdabiać metodą decoupage, czyli naklejaniem ozdobnych serwetek na gładkie drewno i ich lakierowanie. Sprawdzają się także farby do drewna, często z dołączonymi wzorami, czy szablonami malarskimi.

Jak widać drewno ma bardzo wiele zastosowań. Całym dom może być nim wypełniony, od konstrukcji budynku, przez podłogi i elewacje, kończąc na dekoracjach pomieszczeń. To materiał trwały i naturalny, którego wygląd spodoba się każdemu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.