Któż z nas nie kojarzy baśniowego, nieco nierealnego, ale pełnego przepychu indyjskiego stylu Bolywood? Znamy go z filmów, których największa popularność przypada na lata 40. XX wieku. Choć wydawało się to kiczowate, takie produkcje filmowe przyciągały tysiące widzów przed ekrany. Taka kolorystyka oraz bogata ornamentyka naprawdę oddziaływała na wyobraźnię.

Aranżacja wnętrz w stylu Bollywood

aranżacja wnętrz Nic więc dziwnego, że zdecydowano przenieść się ten styl na bardziej codzienne tereny – do mieszkań. Jeśli interesuje kogoś pomysłowa aranżacja wnętrz na Śląsku, styl bolywood będzie tutaj naprawdę dobrym wyborem. Jednak to propozycja jedynie dla odważnych. Czym charakteryzuje się taki styl? Mimo iż nieco nawiązuje do europejskich stylów, to główną cechą jest to, że w sposób swobodny można mieszać te style. Z tego względu w mieszkaniu w stylu bolywood mogą pojawić się meble o ozdobnych formach i kształtach, pochodzące zarówno z baroku, jak i z rokoko czy stylu empire. Tyle że bolywood stawia na przepych, a więc ta ozdobność jest wręcz przekarykaturowana. Z odpowiednimi dodatkami tworzy to niesamowite, jedyne w swoim rodzaju wrażenie. Oczywiście dla aranżacji takiego wnętrza duże znaczenie ma wykorzystana kolorystyka. Wrażenie zamożności i luksusu uzyskiwane jest poprzez barwy królewskie, a więc czerwień oraz złoto.

aranżacja wnętrz Dobrze sprawdzi się także kolor kobaltowy, który jest niezwykle głęboki oraz intensywny. Warto zadbać o przedmioty, które promienieją kryształowym blaskiem. Nie może zabraknąć tkanin – jedwabiów oraz aksamitów. Oprócz złoconego metalu dobrze sprawdzają się także elementy marmurowe. Pamiętajmy też o dodatkach – powinny nawiązywana one do Indii, a więc mogą to być różnego rodzaju rzeźby, figurki dzikich zwierząt czy bóstw, drewniane lub mosiężne. Dobrymi dekoracjami jest też malowane, witrażowe szkło. Jak widać, już po samym opisie pojawia się w naszej wyobraźni obraz przepełnionego pomieszczenia, pełnego pięknych i efektownych dekoracji. Taki indyjski wystrój doskonale nadaje się do salonu lub do sypialni. Tutaj mamy bowiem największe możliwości. W przypadku kuchni przepych nie jest pożadany, gdyż przez niego możemy stracić funkcjonalność pomieszczenia.

Tutaj należy być więc bardziej ostrożnym, jednak jeżeli zależy nam na stylu indyjskim, z pewnościa uda nam się wykorzystać jego charakterystyczne wyznaczniki także w kuchni czy w łazience. Oczywiście będzie to wymagało od nas sporego zaangażowania, jednak z pomocą dobrego, sprawdzonego architekta wnętrz z pewnością uda się zrealizować każdy pomysł.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.