Powstaje coraz więcej firm zajmujących się łączeniem technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania często nie są dobre dla środowiska naturalnego, natomiast wielkie korporacje nie chcą inwestować w projekty ekologów, jeśli nie będą one przynosiły spodziewanych zysków.

Fotowoltaika i energia słoneczna

instalacje fotowoltaiczneSą jednak takie dziedziny, w których z powodzeniem da się połączyć technikę z ekologią, tak by wszyscy byli w pełni zadowoleni. Fotowoltaika zyskała uznanie specjalistów od budownictwa, nowych technologii, jak i ekologii. Instalacje fotowoltaiczne zmieniają energię pozyskaną ze słońca w prąd. Panele z krzemowych ogniw są bardzo wydajne i nawet przez kilkadziesiąt lat mogą działać niezawodnie. Panele powinny być ułożone na dachu, najlepiej od strony południowej. Takie ułożenie zapewnia optymalny dostęp słońca, bo panele nie będą zasłaniane przez inne budynki i duże drzewa, a także od południa słońce świeci przez cały dzień. W przypadku dachu płaskiego lub tam nie można zamontować paneli na dachów można zastosować panele montowane na metalowym wysięgniku. Mogą mieć różną długość, przez co sprawdzają się w każdym wypadku. Instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w budynkach biurowych, przemysłowych, magazynowych, a nawet przy oświetleniu drogowym.

instalacje fotowoltaiczneIm więcej wydajnych paneli tym więcej energii elektrycznej można zyskać. Jednak w przypadku małego zapotrzebowania na energię np. przy oświetleniu przejścia dla pieszych wystarczy nawet jeden panel na wysięgniku. Warto zaznaczyć, że instalację fotowoltaiczną można łączyć nie tylko z instalacją elektryczną, ale i grzewczą i wodną. Przy stosowaniu ogrzewania na podczerwień czy pomp ciepła (oba produkty trzeba podłączyć do prądu żeby działały), czy ogrzewania wody basenowej lub prysznica zewnętrznego można użyć paneli lub kolektorów słonecznych. W pierwszym przypadku zyskuje się głównie w kontekście ekonomicznym, w drugim zaś ważny jest także aspekt praktyczny, że nie trzeba rozkładać kabli elektrycznych poza domem (prowadzących do pompy grzewczej lub bojlera przy prysznicu), które musiałyby mieć jeszcze dodatkową izolację by nie doszło do spięcia. Podsumowując, fotowoltaika to przyszłościowa dziedzina wiedzy, w którą warto zainwestować. Przynosi ona zarówno korzyści ekonomiczne, jak i sprzyja środowisku naturalnemu.

Każdy może dzięki dotacjom kupić panele słoneczne i dzięki temu zyskać niezależność od dostaw energii z elektrowni, płacić niższe rachunki i przyczyniać się do ratowania przyrody. Także przedsiębiorstwa powinny rozważyć taką inwestycję, która bez dwóch zdań im się zwróci.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.