Lato jest czasem, w którym bardzo wiele osób decyduje się na przeprowadzenie generalnego remontu mieszkania lub domu. Podjęcie takich prac wiąże się jednak z uzyskaniem bardzo dużej ilości gruzu, którego nie możemy wyrzucić do standardowych pojemników na śmieci.

Kontenery bez dodatkowych opłat

kontenery na odpadyW takiej sytuacji powinniśmy rozważyć współprace z firmą zajmującą się utylizacją odpadów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, w jakich sytuacjach postawienie takiego pojemnika przed budynkiem wymaga dodatkowych zezwoleń. Wrocław to bardzo duże miasto, w którym wiele ulic i dzielnic jest oblężonych całodobowo przez pieszych i kierowców. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że nie możemy w dowolny sposób ustawiać kontenera na gruz i odpady budowlane. Jednak to nie oznacza, że nie możemy skorzystać z takiej usługi wcale. Możemy, jednak musimy spełnić pewne normy. Takiego zezwolenia nie posiadają właściciele prywatnych działek. Jednak kiedy mieszkamy w kamienicy lub innym wielorodzinnym budynku, powinniśmy liczyć się z pewnymi restrykcjami w tym zakresie. Jeżeli wynajmujemy kontenery na odpady we Wrocławiu i chcemy je postawić na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej, powinniśmy udać się bezpośrednio do zarządcy obiektu. Zwykle uzyskanie takiego pozwolenia nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Po prostu informujemy na piśmie w jakich dniach kontener znajdzie się na terenie działki, a zarządca wskazuje miejsce, w którym możemy go ustawić. Znacznie większy problem mają mieszkańcy kamienic, które nie posiadają własnego podwórka czy parkingu.

kontenery na odpadyWtedy musimy postawić kontener na terenie zielonym lub chodniku (czasami nawet na fragmencie drogi publicznej). Aby móc to zrobić w pełni legalnie powinniśmy udać się do wrocławskiego Urzędu Miasta. Należy jednak wziąć pod uwagę to, aby wystąpić z takim wnioskiem z odpowiednim wyprzedzeniem. Inaczej możemy na czas nie otrzymać zgody na podstawienie kontenera na odpady budowlane. Rozpatrzenie prośby może bowiem trwać kilka dni lub nawet dwa tygodnie. Często zajęcie przestrzeni publicznej przez pojemnik na gruz wiąże się z uiszczeniem niedużej opłaty. Jej wysokość określa gmina. Nie warto postawić kontenera bez uzyskania odpowiednich zgód, ponieważ wtedy musimy liczyć się z możliwością otrzymania kary finansowej. Wysokość takiego ?mandatu? może wynosić nawet dziesięciokrotność opłaty wnoszonej podczas składania wniosku. Bardzo nieopłacalne jest więc łamanie tego przepisu i działanie na własną rękę, ponieważ możemy bardzo wiele stracić.

Jeżeli mamy wątpliwości zawsze możemy zasięgnąć opinii firmy zajmującej się wywozem odpadów. Z pewnością zna ona standardy i przepisy obowiązujące w danym mieście.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.