Przedsiębiorca, który zastanawia się nad budową hali przemysłowej ma na chwilę obecną dwa rozwiązania do wyboru – obiekty budowane w tradycyjnej technologi murowanej lub w konstrukcji stalowej modułowej. By odpowiedzieć na pytanie, które z tych rozwiązań jest lepsze warto poznać nieco bliżej zalety i wady obu konstrukcji.

Hala modułowa do rozbudowy

hale modułoweBędziemy je rozpatrywać biorąc pod uwagę najważniejsze kryteria dla przyszłego inwestora a mianowicie: koszt realizacji, czas realizacji, trwałość oraz możliwości adaptacyjne. I tak warto zacząć od czasu budowy, który to w przypadku hal modułowych wykonanych w konstrukcjo szkieletowej jest nieporównywalnie krótszy, średnio szacuje się go na dwa miesiące, jednak ukończenie realizacji możliwe jest nawet szybciej. Związane jest to z tym, że w tym przypadku konieczne jest tylko wykonanie lekkich fundamentów, konstrukcje natomiast jedynie się montuje na miejscu z gotowych już elementów. Również w kwestii kosztu budowy konstrukcja modułowa wypada korzystniej, co w dużej mierze związane jest właśnie z krótkim czasem budowy – mniejsza liczba pracowników, krótszy wymiar prac, przekładają się na niższy koszt. Jak jednak jest jeśli chodzi o trwałość, a tym samym bezpieczeństwo obiektu?

hale modułowePanuje tu opinia, że hale murowane są najtrwalsze i w zasadzie jest to racja, niemniej przy dobraniu odpowiednich materiałów oraz zabezpieczeń zwłaszcza w kwestii ochrony przeciwpożarowej konstrukcje stalowe wcale nie muszą wiele ustępować obiektom modułowym. Wszystko zależy tu od tego, jakie konkretnie rozwiązanie zostaną zastosowane oraz od tego jakie będzie ogólne przeznaczenie obiektu. Jeśli chodzi o ostatnie kryterium a mianowicie możliwość adaptacji obiektu, to tu właściwie nie ma porównania, hala modułowa może zostać nie tylko bezproblemowo rozbudowana o kolejne moduły, ale także przeniesiona w całości w zupełnie inne miejsce, co sprawia, że pod tym względem jest to rozwiązanie bezkonkurencyjne. Jakie zatem rozwiązanie jest lepsze, dla większości przedsiębiorców korzystniejszym wyborem będzie hala modułowa, która jest tańsza, łatwiejsza w rozbudowie oraz szybka do postawienia, hale murowane to rozwiązanie dla osób, które potrzebują wyjątkowego poziomu ochrony lub też konkretnych warunków panujących we wnętrzu hali, o których utrzymaniu w przypadku obiekty modułowego było by trudno.

W związku z czym biorąc wszystkie te parametry pod uwagę, dziwić nie powinna rosnąca popularność hali stalowej i coraz rzadziej wykorzystywane obiekty murowane w przemyśle, które dla większości firm są zwyczajnie nieopłacalne.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.