Heblowanie drewna jest czynnością wykonywaną nie tylko w profesjonalnych zakładach stolarskich lecz również przez laików w ich przydomowych stolarniach bądź garażach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzai heblarek, a do najczęściej stosowanych należą: heblarki do drewna elektryczne, heblarki ręczne oraz stołowe.

Heblarka a twardość drewna

heblarki do drewnaWymienić warto także heblarki grubościówki oraz heblarko-frezarki. Heblarki są maszynami służącymi do obróbki i strugania drewna. Za ich pomocą można wygładzić, jak i wyrównać drewno oraz materiały drewniane. Zmniejszają one za pomocą hebla grubość drewna, pozwalając tym samym na uzyskanie cieńszych desek czy kawałków drewna. W przypadku heblowania drewna twardego należy pamiętać o wysunięciu ostrza, natomiast podczas strugania miękkiego drewna przeciwostrze powinno się przybliżyć. To, jakiej heblarki do drewna powinniśmy użyć zależy nie tylko od twardości drewna i materiałów drewnianych lecz także od jego rodzaju i pochodzenia. Różnice nie są jednak zauważalne tylko w rodzajach drewna, ale także w samych strugarkach. Różnią się one od siebie mocą oraz rodzajem ostrza i dodatkowymi opcjami. Przybliżając charakterystykę wymienionych powyżej heblarek – heblarki elektryczne charakteryzują się tym, iż drewno zostaje poddane mechanicznej obróbce. Maszyny jakimi są heblarki elektryczne uznane zostały za narzędzie niezastąpione podczas wyrównywania czy wygładzania wszelkich krawędzi i kantów drewna.

heblarki do drewnaDziałanie heblarek ręcznych jest podobne, jednak są one mniejsze od elektrycznych i pozwalają na manualną obróbkę mniejszych kawałków drewna czy desek. Heblarko-frezarki łączą w sobie działanie heblarek i frezarek. Oprócz wygładzenia drewna zapewniają także możliwość jego skrawania. Frezowanie drewna odbywa się najczęściej poprzez wykonywanie ruchu posuwowego. Jednakże zależy to od konstrukcji i specyfiki narzędzia, a także od rodzaju materiału poddawanego obróbce strugarką. Za pomocą heblarki, frezarki można poddać drewno i materiały drewniane obróbce, dzięki której krawędzi i boki będą gładkie i zaokrąglone. Istnieje także możliwość wycinania rowków i wykonywanie kanałów czy otworów na przykład pod montaż zawiasów. Heblarka do drewna zmniejsza za pomocą hebla grubość drewna, pozwalając tym samym na uzyskanie cieńszych desek, kawałków drewna. Ostatnią z opisywanych strugarek będzie heblarka grubościówka wykorzystywana przy obróbce wielkogabarytowych materiałów drewnianych.

Charakteryzuje się największą szerokością i wysokością strugania spośród wszelkich heblarek wymienionych powyżej ? gdyż struga drewno o szerokości od 300 do 600 mm, jak i wysokości od 100 do 250 mm.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.