Sprzątanie zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych i najbardziej ulubionych czynności wykonywanych w domu. Wykonywanie monotonnych ruchów, konieczność częstego schylania się i kucania, czy też wdychanie oparów środków czyszczących nie kojarzy się z niczym miłym. Wśród wszystkich czynności tego typu mycie okien zdecydowanie zajmuje pozycje na podium jako ta najmniej ulubiona.

Czy istnieją sposoby by uprzyjemnić sobie tę czynność?

okna do myciaNa pewno trzeba zawczasu przygotować sobie wszystko, co potrzebne do umycia okien. Wiele zależy od tego, jaką metodę wybierzemy. Do mycia sprawdzi się na przykład spray do szkła oraz szmatka z mikrofibry. Rozpryskuje się spray na całą szybę, a potem poleruje ją ściereczką do sucha. Szyba po takim zabiegu będzie idealnie czysta i wolna od zacieków. Druga opcja to mycie okien przy pomocy specjalnej myjki. Najpierw szybę się spryskuje środkiem czyszczącym, a potem całość ,,ściągą? myjką działająca jak wycieraczka samochodowa. W sprzedaży dostępne są też myjki parowe, takie ze zbiorniczkiem, do którego można wlać środek czyszczący, jak i myjki z wysięgnikiem, czyli przedłużaną rączką. Do mycia okien niezbędna będzie także drabina. W przeciwnym razie nie dosięgniemy brzegu okna.

wypolerowane okna Nie można podczas mycia okien pominąć mycia ramy. W jej zagłębieniach zawsze zbiera się dużo zanieczyszczeń. Lepiej jest je usunąć przed umyciem samej szyby ? wiadomo, że zawsze szmatką czy gąbką dotknie się tafli szkła i pozostawi smugi, czy resztki środka myjącego. Czasem niezbędne okazuje się profesjonalne polerowanie szkła. Taka usługa sprawdzi się wtedy, kiedy okno nie jest idealnie przeźroczyste, a ma miejscami odcień mleczny ? to zmatowienia na szkle. Często pojawiają się też rysy spowodowane używaniem ostrych myjek do mycia. Przy użyciu pasty polerskiej, maszyny polerskiej, jak również specjalnych padów można przywrócić szybie daną świetność. Coraz więcej osób decyduje się także na montaż folii okiennych. Są to folie przeciwsłoneczne, antywłamaniowe, czy też dekoracyjne, na przykład lustrzana czy kolorowa. Taka folia może spełniać zarówno praktyczne, jak i estetyczne funkcje.

Zapobiega włamaniom, przyciemnia pomieszczenie, przez co się ono nie nagrzewa, czy też ładniej się prezentuje od wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Folia ma trwałość nawet kilkunastu lat, a jej montaż nie jest skomplikowany, o ile ma się płyn w sprayu do zwilżania szyby oraz plastikową raklę do wygładzania folii. W razie problemów w naklejaniu folii także mogą nam pomóc profesjonaliści.