Produkcja okien oraz drzwi z aluminium, zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Główny wpływ ma na to fakt że tak produkowane okna i drzwi mogą się pochwalić znacznie większą szczelnością. Oczywiście, produkcja stolarki utworzonej z tego właśnie surowca, wymaga użycia profesjonalnego sprzętu cnc.

Charakterystyka produkcji stolarki aluminiowej

aluminiumWynika to z faktu, że aluminium jest tym surowcem, które w przeciwieństwie do drewna wymaga bardzo dużej precyzji podczas obróbki. Dlatego też użycie odpowiednich maszyn do obróbki komputerowej jest ważne, aby możliwa była kompleksowa produkcja stolarki aluminiowej. Zazwyczaj tego rodzaju produkcja wymaga zastosowania zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Jest to ważne, gdyż produkcja okien czy też drzwi wymaga bardzo precyzyjnego przecinania profili aluminiowych, z którego te elementy są tworzone. Nawet niewielkie błędy w zachowaniu odpowiedniego kąta oraz długości mogą powodować, że pomiędzy poszczególnymi elementami drzwi czy okien powstaną szczeliny, których nie da się później skorygować. Podczas obróbki bardzo ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu lakieru, którym pokryte są profile gdyż to właśnie on chroni je przed rdza. Przy obróbce i tworzeniu stolarki aluminiowej, bardzo ważną rolę odgrywają maksymalne wymiary profili, zakres kątowy, oraz moc silników maszyn, wykorzystywanych do obróbki.

duże aluminiumNiezbędne otwory, które są konieczne aby połączyć ze sobą poszczególne profile, tworzy się poprzez ich wykrawanie na specjalnych prasach, lub też z użyciem obróbki poprzez skrawanie. Do samego połączenia profili w taki sposób, by tworzyły szkielet drzwi czy okien aluminiowych, wykorzystywane są zaś zazwyczaj specjalistyczne zaciskarki. Aby możliwe było zachowanie sprawnej obróbki profili i utworzenie wielu modeli aluminiowych drzwi czy też okien, bardzo ważne jest wykorzystywanie centrów obróbczych sterowanych komputerowo. Właśnie to jest niezbędny wymóg, aby tworzenie drzwi czy też okien opartych o aluminium było maksymalnie sprawne oraz bezproblemowe. Bardzo często centra do obróbki umożliwiają połączenie dwóch metod obróbki, to jest cięcia oraz obróbki. Umożliwia to osiągnięcie znacznie szybciej optymalnych rezultatów obróbki.

W obecnym czasie coraz bardziej istotna rolę zaczynają odgrywać maszyny do obróbki sterowane komputerowo. Dotyczy to jednak w szczególności tych maszyn, które wykorzystywane są do produkcji aluminiowej stolarki jak i drzwi. Łączenie ze sobą poszczególnych profili wymaga bowiem zachowania odpowiedniej precyzji, aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych szpar.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.alu-rad.pl!