Piękna, estetyczna podłoga przekłada się na odbiór całego pomieszczenia. Jeśli podłoga jest dobrze wykonana, czysta, zadbana to i pokój wydaje się bardziej atrakcyjny. Z kolei podłoga powycierana, zabrudzona, stara sprawi, że nikt nie będzie miał ochoty przebywać w takim pomieszczeniu. Nie trzeba się ograniczać jedynie do zakupu paneli i równego ich ułożenia.

Rozety i bordiury drewniane

Można stworzyć ciekawe, eleganckie podłogi, które będą absolutnie niepowtarzalne. Przydadzą się tutaj takie elementy jak dekoracyjna rozeta drewniana i bordiury. Rozeta to ozdobna ,,plansza? z drewna, którą umieszcza się zwykle w centralnej części pomieszczenia. Dzięki temu jest ona doskonale widoczna z każdej części pokoju i nic jej nie zasłania. Rozeta może mieć różne wymiary, jednak zwykle jest to przynajmniej pół metra średnicy. Najpopularniejsze rozety mają kształt koła lub są owalne, takie dostępne są w regularnej sprzedaży. Jeśli klient chce zamówić rozetę niestandardową to musi się zwrócić bezpośrednio do producenta. Jakie motywy mają rozety? Najczęściej wybierane są motywy roślinne i geometryczne. Są one najbardziej uniwersalne i będą pasowały do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach. Do dworków, pałaców, czy muzeum inwestorzy zamawiają rozety z wizerunkiem herbu, patrona, czy datą powstania budynku. W ten sposób podkreśli się jego niepowtarzalność i wieloletnią historię.

Zwykle nie umieszcza się więcej niż jednej rozety w pomieszczeniu, chyba że jest ono bardzo duże. Można za to dokupić bordiury. To prostokątne kafelki intarsjowane o szerokości około kilkunastu centymetrów. Układa się je w ramkę tak, by była oddalona od ściany oraz od bordiury. Bordiury mają takie same motywy jak rozety, także bardzo łatwo jest je dopasować do siebie. Jak stworzyć piękną podłogę z rozetą i bordiurą? Na pewno warto wybrać deski podłogowe nieco jaśniejsze lub ciemniejsze od koloru ozdobnych intarsji. W ten sposób będą one wyróżnione i bardziej widoczne na podłodze. Odradza się też układanie parkietów we wzory. Intarsje same w sobie są bardzo dekoracyjne, w związku z czym dodatkowe ozdoby będą przesadą. Lepiej jest postawić na układanie paneli wzdłuż jednej linii, równolegle do siebie.

Podsumowując, rozety oraz bordiury wykonane z drewna to niezwykle ciekawe oraz atrakcyjne dekoracje podłogowe. Mają one różne wzory i wielkości, zawsze można zamówić intarsję według własnego projektu lub stworzyć takowy razem z projektantem u producenta. Bez dwóch zdań drewniana podłoga z pięknymi intarsjami zachwyci każdego gościa.