Drabina to przedmiot, który przydaje się w domu, sklepie, czy na budowie. Stojąc na drabinie można z łatwością umyć okna, ściągnąć produkt ułożony wysoko na półce sklepowej, czy też zadbać o konserwację rynny. Nic więc dziwnego, że drabina znajduje się na standardowym wyposażeniu wielu firm, jak i właścicieli domów i mieszkań. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele modeli drabin w atrakcyjnych cenach. Które warto kupić?

Bardzo praktyczne drabiny

Na pewno drabiny można podzielić ze względu na wysokość. Dostępne są małe drabinki nawet takie z dwoma stopniami, jak i wysokie, kilkumetrowe drabiny. Mniejsze modele sprawdzają się w domach i sklepach, z wyjątkiem tych budowlanych, w których znajdują się regały wysokiego składowania. Im wyższa drabina tym prace na wyższej wysokości można wykonać. Czasem zamawianie podnośnika koszowego czy wynajem rusztowania jest zbędny, kiedy ma się odpowiednią, wysoką i stabilną drabinę. Drugi podział drabin to podział ze względu na materiał wykonania. Najtańsze i najlżejsze są drabiny aluminiowe. Są one przez to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Nie rdzewieją, więc nadają się do prac na świeżym powietrzu, są także łatwe do wyczyszczenia.

Drabiny stalowe są o wiele cięższe, a przy tym nie nadają się do prac elektrycznych ze względu na przewodnictwo prądu. Dawniej popularne były drabiny drewniane. Są tez dosyć ciężkie i nie przewodzą prądu, ale szybko się niszczą, dlatego sa wypierane przez drabiny aluminiowe. Najdroższe i najbardziej ekskluzywne sa drabiny z włókna szklanego. Są jednak zdecydowanie najtrwalsze i najbardziej odporne na wszelkie uszkodzenia. Trzeci podział drabiny to podział ze względu na sposób ich stawiania. Drabiny przystawne opiera się o ścianę, drzewo, czy inną powierzchnię. Drabiny wolnostojące to popularne drabiny w kształcie litery A. drabina przegubowa łączy w sobie zalety obu. Dzięki temu że składa się z przegubów to można ją i opierać o ścianę i rozstawić w kształt A. Najbardziej zaawansowaną opcją jest solidna drabina wielofunkcyjna Krause . Składają się one z trzech elementów, które można różnie ustawiać. Na przykład dwie krańcowe części będą robić za podstawę, a środek za podest roboczy.

Takie drabiny sprawdzają się w firmach budowlanych, bo zapewniają różne opcje pracy, zarówno nisko, jak i wysoko. Taka drabina powinna mieć zabezpieczenie przed samoczynnym złożeniem się, antypoślizgowe nóżki (przydatne w każdej drabinie, zwykle mają formę gumowej nakładki), jak i szeroki stabilizator, zapewniający bezpieczeństwo podczas wszelkich prac.