Bardzo ważnym elementem każdych drzwi są ich zawiasy. To właśnie one dają możliwość otwierania drzwi i ich zamykania. Pełnią najważniejszą funkcję, jednak by służyły przed długi okres, warto upewnić się, że wybrało się odpowiedni model, który poradzi sobie z powierzonym mu zadaniem. Zawias musi spełniać konkretne wymogi, niezależnie od tego, w jakich drzwiach będzie się znajdował. Zanim wybierze się konkretne zawiasy, należy dobrze zastanowić się nad tym, jakie mają pełnić funkcję.

Trwałe zawiasy wahadłowe

Pierwsza ważną własnością drzwi, od której zależy rodzaj zawiasu, jest ich wielkość i ciężar. Duże dębowe drzwi potrzebują silnych zawiasów, w przeciwieństwie do małej furtki wykonanej ze sklejki. Drzwiowe zawiasy wahadłowe sprawdzą się w przypadku dużych i ciężkich drzwi, ale ich małe odpowiedniki można również zamontować w lekkich drzwiach do furtki. Rozmiary zawiasów należy dostosować do rozmiarów drzwi. Pozwala na to różnorodność występujących modeli na rynku. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając zawiasy do drzwi, jest miejsce, w jakim je montujemy. Jeśli są one wewnętrzne, to nie ma to wielkiego znaczenia, jeśli jednak drzwi znajdują się na zewnątrz, to należy zastanowić się, jakie można zastosować tam zawiasy. Wystawione na zewnątrz, nie mogą nie ulegać korozji i dobrze znosić zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. To spore wymaganie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zawiasy wykonane są z metalu.

Niezależnie od tego, na jakie ostatecznie zdecyduje się zawiasy, i tak trzeba będzie dokonywać ich regularnej konserwacji. Tylko w taki sposób zachowa się ich funkcjonalność. Spore znaczenia ma tu również materiał, z którego wykonane są drzwi. Zupełnie inaczej muszą wyglądać zawiasy w drzwiach szklanych, a inaczej w przypadku tych wykonanych z lekkich materiałów. Warto sprawdzić przed zakupem, jaki ciężar są w stanie wytrzymać konkretne zawiasy. Jeśli jest on wyższy, niż zakłada producent, to nie ma sensu ich wybierać. Kolejna ważną kwestią jest estetyka, na jaką należy się zdecydować. Otóż zawiasy dopełniają wyglądu całego wejścia.

Jeśli drzwi i klamka są wykonane w starym stylu, nawiązując do motywów z konkretnej epoki, to źle wygląda, jeśli decyduje się na nowoczesne zawiasy. Dużo lepiej sprawdzą się w takiej sytuacji wahadłowe zamienniki, które wkomponują się w każdy styl. Dobrze dobrane zawiasy są swoistą gwarancją na długotrwałe i sprawne działanie drzwi, niezależnie od tego, czy mowa tu o zewnętrznych drzwiach wejściowych, czy drzwiach do łazienki.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.