Wykonanie izolacji termicznej w domu nie zawsze jest proste. Czasem używa się styropianu, czasem wełny mineralnej, czy wykonuje natrysk pianką poliuretanową. Dom ma być zabezpieczony przed wychładzaniem i nagrzewaniem się. Jednak w takim budynku nie pasują zwykle skrajen temperatury. Użyte do izolacji materiały muszą być oczywiście trwałe i mieć dobre parametry techniczne.

Specjalna izolacja termiczna

Nie mniej jednak nieco inaczej wygląda kwestia przy wykonywaniu izolacji np. w fabrykach. Nowoczesna izolacja termiczna rur, czy maszyn jest bardzo ważna. Dzięki niej zwiększa się bezpieczeństwo pracowników, zapobiega uciekaniu ciepła. Jednak taka izolacja musi mieć inne parametry niż izolacja domowa. Przede wszystkim musi być odporna na bardzo wysokie temperatury. Rury ciepłownicze, czy maszyny potrafią się bardzo mocno nagrzewać. Dzięki izolacji oszczędza się ciepło, a jednocześnie sprawia, że całe pomieszczenie nie będzie się nagrzewało. Techniczna izolacja winna być również odporna na działanie różnych chemikaliów. W branży przemysłowej używa się klejów, rozpuszczalników, farb czy innych silnie działających substancji.

izolacja termiczna rurDlatego też izolację techniczną tworzy się na przykład z włókna szklanego, a dodatkowo powleka aluminium czy teflonem. Dzięki temu izolacja nie zostanie uszkodzona, nawet podczas ,,pracy? w trudnych warunkach. Warto zwrócić uwagę na izolację w postaci materacy. Specjalne materace są na tyle miękkie i elastyczne, że można nimi obłożyć rury z każdej strony, a następnie spiąć je klamrami i pasami. Dzięki nim materace nie będą się przesuwać, a w razie potrzeby można je zdjąć. W fabrykach często wykorzystuje się także natrysk pianki piliuretanowej. To skuteczna izolacja, dociera nawet do trudnodostępnych miejsc i wypełnia wszystkie szczeliny. Jednak w razie awarii lub wymiany sprzętu trzeba ją całkowicie zniszczyć. W przypadku materacy wystarczy je zdjąć, a po usunięciu usterki założyć z powrotem. Materace to produkt wielokrotnego użytku, który może być używany przez wiele lat. na pewno nie straci swoich właściwości. Warto skorzystać z usług wykonywania izolacji na zamówienie. Wiadomo, że rury mogą mieć różną grubość, więc nie zawsze gotowa izolacja będzie na nie pasowała.

Mając materace robione na wymiar wiadomo, że wszystko będzie idealnie dopasowane. Kończąc rozważania, nowoczesna izolacja termiczna jest niezastąpiona w przypadku izolacji rurociągów czy innych instalacji przemysłowych. Jest łatwa w montażu, cienka, bezpieczna. To inwestycja, która na pewno szybko się zwróci.