Wiele osób rozważa, w jaki sposób skutecznie odgrodzić się od swoich sąsiadów w sytuacji, kiedy balkony są niemal połączone. Większość lokatorów, pragnąc zachować prywatność na terenie tarasu używa do podziału przestrzeni balkonowych kotar, dykt lub separuje przestrzeń za pomocą roślin. Te ostatnie wymagają jednak konstrukcji, która utrzyma doniczki. W tym celu warto rozważyć uniwersalną i estetyczną pergolę wykonaną z przyjaznego dla oka naturalnego materiału. Pełni ona nie tylko rolę skutecznego separatora, ale także ozdoby.

Do czego służą pergole tarasowe?

Poszukując solidnego, estetycznego rozwiązania dla balkonowych roślin lub separatora, który skutecznie odgrodziGrafika przedstawiająca drewnianą pergolę tarasową przestrzeń od tarasu sąsiadów, warto rozważyć eleganckie kraty wykonane z drewna. Tego typu konstrukcje pełnią nie tylko rolę praktyczną, stanowiąc ściankę tarasową, ale także nadają aranżowanej przestrzeni unikatowego klimatu. Często optycznie powiększają także balkon. Niezależnie jednak od tego, jakie posiada on wymiary, zawsze można zamówić konstrukcję na wymiar, dzięki czemu będzie wyglądała dokładnie tak, jak wymarzą ją sobie właściciele lokalu. Nowoczesne drewniane pergole tarasowe wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki pogodowe, a także wytrzymałością na obciążenie. Można więc na nich z powodzeniem zawiesić wiele roślin, sprawiając, że przestrzeń staje się bardziej przytulna.

Promenada z drewnianą pergoląTego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się w aranżacjach rustykalnych, boho oraz vintage. Pasuje niemalże do każdego miejsca w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Profesjonalne konstrukcje skutecznie oddzielą też przestrzeń od wzroku sąsiadów, a także sprawią, że bariera między jednym tarasem a drugim stanie się bardziej wyraźna. Dzięki nim można zagospodarować przestrzeń w oryginalny sposób, wykorzystując dużo zieleni i kwiatów. Zwykle tego typu dekoracja składa się z kilku słupów, które tworzą kratownicę. Pełni ona również funkcję ochronną, skutecznie zakrywając przestrzeń mieszkalną przed nadmiernym nasłonecznieniem. Zapewnia też domownikom miejsce do wypoczynku, np. po ciężkim dniu pracy.

Obecnie nabyć można wiele typów, rozmiarów i wzorów pergoli, które sprawdzą się w każdym ogrodzie lub na balkonie. Stwarzają także miejsce do zawieszenia ozdobnych lampek, dzięki czemu taras staje się lepiej oświetlony, zyskując dodatkowo unikatowy klimat. Modne są również uniwersalne pergole posiadające połączenie z zadaszeniem. Taka osłona skutecznie chroni rośliny przed przegrzaniem. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w porze letniej. Odpowiednie umiejscowienie pergoli pozwala również osłonić się przed porywistym wiatrem.