Decydując się na wykonywanie prac budowlanych poniżej poziomu gruntu, nie wolno zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu. W szczególności bardzo ważne jest, aby uchronić pracujących w wykopie robotników, przed niebezpieczeństwem osunięcia się na nich ziemi. W tym kontekście podkreśla się bardzo często szczególne znacznie grodzic.

budowa domuTego rodzaju konstrukcją oporowa jest ta, którą bardzo często spotkać można podczas realizacji wielu różnych inwestycji. Jest to związane z faktem, że mocne grodzice są najlepszym zabezpieczeniem dla wszystkich osób, pracujących w wykopach, na przykład w czasie rozbudowy linii metra, czy też w trakcie tworzenia fundamentów, czy też piwnic. Warto pamiętać jednak o tym, że tego rodzaju elementy zabezpieczające dostępne są w wielu różnych wersjach. Główne różnice pomiędzy nimi, związane są przede wszystkim z rodzajem surowca, który został użyty do ich wykonania. To z kolei będzie się przekładało w znaczny stopniu na przydatność grodzic w pewnych, określonych warunkach. I tak jednym z częściej wybieranych rodzajów grodzic są niewątpliwie te, które zostały wykonane z drewna. Ogromną zaletą takich właśnie konstrukcji jest ich lekkość, oraz fakt, że zarówno ich montaż jak i demontaż sprawia najmniej problemów. Przekłada się to oczywiście bezpośrednio na to, jak proste jest przechowywanie takich grodzic w okresie gdy nie są potrzebne.

budowanie domuNajłatwiejsze jest również w ich przypadku wymienianie tych elementów tych grodzic, które uległy uszkodzeniu. Kolejnym rodzajem grodzic, który również posiada bardzo wysoką popularność, są te wykonane ze stali. Ze względu na większą ich odporność oraz trwałość, mogą być one wykorzystywane również do prac wykopaliskowych na większej głębokości. Niedogodnością, związana z tymi właśnie grodzicami jest fakt, że ich montaż oraz demontaż, wymaga już użycia cięższego, profesjonalnego sprzętu, takiego jak spawarka. Do prac budowlanych, które wymagają zdecydowanie najlepszego zabezpieczenia, wykorzystuje się z kolei grodzice, wykonane z potężnych, żelbetonowych paneli. Ze względu na ich solidność, bardzo często są one wykorzystywane jako konstrukcje stałe, nieprzeznaczone do demontażu. Najczęściej używa się ich do zabezpieczenia nabrzeży. W obecnym czasie bardzo dużo uwagi poświęca się odpowiedniemu zabezpieczeniu miejsc, w których realizuje się różnego rodzaju inwestycje.

Dotyczy to jednak w szczególności wszelkich sytuacji, w których konieczne jest wykonywanie prac budowlanych poniżej poziomu gruntu. W takim właśnie celu, zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są stałe, bądź tymczasowe konstrukcje, nazywane grodzicami.