Mijają powoli czasy, kiedy kaloryfer kojarzył się z ciężką, żebrowaną i zazwyczaj żeliwną konstrukcją z odchodzącą farbą. Obecnie tradycyjne rozwiązania wypierane są powoli przez nowoczesne urządzenie grzewcze. Pośród nich znaleźć można szereg designerskich grzejników obsługiwanych zdalnie, a także minimalistycznych podłużnych konstrukcji, które potrafią skutecznie zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Współczesne urządzenia do centralnego ogrzewania mogą też z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną i uzupełniać stylistykę danego wnętrza.

Wybór grzejnika do pokoju

Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze do mieszkania, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc i efektywność. Zdarza się bowiem, że dane pomieszczenie jest tak ciepłe, że nie potrzeba zbyt dużej mocy grzania ze strony urządzenia. Obecnie sporą popularnością cieszą się niedrogie grzejniki konwektorowe. Są one doskonałym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, domów letnich lub sezonowych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie potrzeba długotrwałego ogrzewania wnętrza, lecz np. jedynie kilka razy do roku. Zajmują one też stosunkowo niewiele przestrzeni, więc docenią je posiadacze małych domków na działce. Znajdą także swoje miejsce na strychach, poddaszach i w stylowo urządzonych suterenach, gdzie również potrzebna jest oszczędność przestrzeni.

Wprowadzone ostatnimi laty innowacje w projektowaniu grzejników pokojowych sprawiły, że osoby na nowo urządzające domy mają jeszcze więcej ciekawych opcji do wyboru. Nowoczesne niewielkie i lekkie grzejniki skutecznie rozprowadzają ciepło po pomieszczeniach w mieszkaniu, dzięki czemu są niezwykle energooszczędne i pozwalają płacić lokatorom niższe rachunki za ogrzewanie. Sprawdzą się też w hotelach, biurach i restauracjach, a także ciepłych i dobrze izolowanych wnętrzach, gdzie nie potrzeba wysokiej mocy grzania. Sporym zainteresowaniem cieszą się obecnie praktyczne urządzenia aluminiowe, które oprócz zdalnej obsługi za pomocą pilota wyróżniają się również niską masą, odpornością na korozję i złą jakość wody. Dzięki temu zachowują sprawność i dobry wygląd na wiele lat.

Moc grzejnika powinno wybierać się w oparciu o metraż pomieszczenia i typ jego przeznaczenia. Istotne jest na pewno właściwe dopasowanie grzewczych urządzeń pokojowych do wielkości domu, by zapobiec nadprodukcji ciepła. Ważny jest też materiał ich wykonania. Najlepsze produkty posiadają liczne atesty i długą gwarancję. Wykazują długą żywotność i estetyczną uniwersalność. Dzięki temu dopasują się wizualnie do zastanej przestrzeni mimo pojawiających się na przestrzeni lat remontów oraz zmieniających się trendów dekoratorskich.

Kategorie: Ogrzewanie