Łazienka to specyficzne pomieszczenie w domu. Z jednej strony trzyma się tam miękkie ręczniki i dywaniki, a z drugiej ? różne środki kosmetyczne i czyszczące. Jest tam zawsze cieplej i bardziej wilgotnie, niż w salonie, czy w sypialni. Pomieszczenie musi być jednocześnie funkcjonalne, ale także sprzyjać relaksowi. Jak zatem wybrać odpowiednie meble do łazienki?

Czym kierować się przy zakupach?

biała łazienka Na pewno ważną rzeczą jest kwestia doboru materiałów. Muszą być one odporne na działanie wilgoci, wysokich temperatur, jak również na działanie agresywnych środków czyszczących. W końcu łatwo tam o plamy od kosmetyków, czy środków do prania, a podczas czyszczenia umywalki, czy podłogi trudno jest nie dotknąć też szmatką mebli. W związku z tym dobrym rozwiązaniem są np. meble z drewna egzotycznego, odpornego na tropikalny klimat, jak również wszelkie meble z okleinami specjalnie zabezpieczanymi. Meble mogą mieć nóżki ze stali nierdzewnej, a także lustra, czy nawet przeszklenia ? szczególnie ze szkła hartowanego.

łazienka w bieli Druga kwestia to kolor mebli. Można zdecydować się na ekskluzywny zestaw białych mebli łazienkowych, meble czarne, brązowe, czy inne. Do tego dochodzi kwestia wykończenia ? czy będą matowe, błyszczące, czy w wersji pół-matowej. Wyposażenie matowe często określane jest jako to gorzej wyglądające. Jednak na lśniącej powierzchni mebli widać wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego też wersja półmatowa jest najchętniej wybierana. Kolor mebli powinien być spójny z całym wyposażeniem. Białe meble pasują do stylu skandynawskiego, nowoczesnego (jeśli reszta pomieszczenia będzie miała wyrazisty, kontrastujący kolor), czy prowansalskiego (jeśli dobierze się do tego fioletowe dodatki). Przy zakupie meble trzeba też zwrócić uwagę na ich wielkość i sposób montażu. W małych łazienkach warto montować szafki wiszące, dzięki czemu na podłodze można postawić pralkę, czy większą wannę. W takich pokojach również dobre będą szafki z lustrami, czy szafki pod umywalkę.

W większych łazienkach można postawić na meble stojące, bardziej zabudowane, czy też na słupki narożne. Ilość mebli jest zależna od tego co będziemy w nich trzymać. Niektórzy chcą mieć tylko małą szafkę na kosmetyki i trochę chemii do czyszczenia. Inni trzymają w łazience też zapas ręczników i szlafroków, czy też leki. Wtedy szafki muszą też mieć odpowiednie półki ? wyższe lub niższe, w zależności od tego co będzie na nich leżało. W przypadku szlafroków, czy ręczników można pokusić się także o zamykane szafki z Wieszkami w środku.

Kategorie: Meble blog