Wiele osób decyduje się zamontować kominek w salonie. Nie musi być wbudowany w ścianę, coraz częściej spotkać można bowiem modele wolnostojące. Dokonać też trzeba wyboru w zakresie tworzywa, z jakiego zrobiony jest kominek. Zdecydować się można na żeliwo lub stal. Które z nich są lepsze?

Kominki kozy są na czasie

kozy kominkiCzym się wyróżniają? Podpowiadamy, jak wybrać dobry kominek. Kominek nie tylko spełnia walory dekoracyjne. Jest też odpowiednim sposobem, by można było ogrzać pomieszczenie. Nadaje mieszkaniu szczególny klimat. Odpoczynek przy rozpalonym w nim ogniu jest wyjątkowo udany. Rodzi się jednak pytanie, który model kominka wybrać. Jeśli chcemy, by dawał przyjemne ciepło, należy zastosować wkład kominkowy. Jest nie tylko bardziej skuteczny od otwartego paleniska, ale też ekonomiczny i wydajny (pozwala na ogrzewanie nie tylko miejsca, w którym kominek jest zainstalowany, ale też pokoi sąsiadujących, choć w niewielkim stopniu). Należy zwrócić uwagę na moc grzewczą wkładu, ale też sprawność kominka (im większa, tym mniej paliwa powinien zużywać). Przed zakupem warto też zapytać, jak długo w palenisku utrzymuje się żar. Istotny jest też rodzaj tworzywa, z jakiego wykonany jest wkład kominkowy. Może to być żeliwo lub stal. W pierwszym przypadku materiał jest trwały i odporny na korozję. Bardzo dobrze też akumuluje ciepło.

kozy kominkiPopularne w ostatnim czasie są kozy kominki żeliwne. W niczym już nie przypominają starych pieców, które ustawiało się w najczęściej w kuchni. Mają bardzo estetyczny wygląd, w niektórych przypadkach wręcz ozdobny. Ich zaletą jest też nieskomplikowana instalacja, która dodatkowo jest przenośna. Taki piec można przesunąć i ustawić w innym miejscu lub całkowicie usunąć go z pomieszczenia (o ile posiadamy w mieszkaniu więcej przewodów kominowych). Kozy można instalować w nowoczesnym budownictwie, ale też w starszych kamienicach, zwłaszcza że piece tego typu nie wymagają przewodów kominowych o szerokiej średnicy. Przed montażem trzeba mimo wszystko uzyskać opinię kominiarza. Na rynku dostępne są również kominki z wkładem stalowym. W ich przypadku komory spalania są wyłożone specjalnymi płytami wykonanymi z szamotu bądź wermikulitu, które charakteryzują się tym, że posiadają większą pojemność cieplną niż żeliwo. Niestety, zdarza się, że pękają, można je jednak wymienić. Dobrej jakości kominek to wspaniała ozdoba salonu. Jest też miejscem, przy którym chętnie się siada i rozmawia.

Ogrzewa przyjemnie pomieszczenie. By jednak faktycznie spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio wybrany, a jego instalacja – przemyślana. Na rynku jest ich ogromny wybór. Stosunkowo łatwo wybrać model odpowiadający naszym potrzebom.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.