Każdy kto kocha góry na pewno nie raz marzył o tym, aby spędzić wakacje w prawdziwej górskiej chatce. Zachwycają one swoim urokliwym wyglądem, a także przytulnym i ciepłym wnętrzem. Idealnie nadają się na urlop zarówno latem jak i zimą. Jednak to co głównie przyciąga lubujących się w takiej architekturze to nietuzinkowy wygląd wewnętrzny.

Klimatyczne góralskie kominki

kominkiNa klimat panujący w górskich chatkach duży wpływ mają elementy wyposażenia takie jak np. kominki. Głównie są to te wykonane z surowego drewna, bądź cegły. Niekiedy są to tradycyjne żeliwne kominki wolnostojące tzw. kozy, innym razem zaś te w surowej żeliwnej obudowie. Poza tym to co obowiązkowo musi być w górskiej chacie to zwierzęce skóry najczęściej owcze, poza tym popularne są również skóry z dzika, a najbardziej ekskluzywne to te z niedźwiedzia. Mogą one być ułożone na podłodze przed kominkiem, bądź na powieszone ścianach. Dawniej stanowiły one również przykrycie łóżek lub krzeseł. Poza tym elementem dekoracyjnym ścian mogą być także zwierzęce poroża. Istotnym elementem nadającym górskiemu wnętrzu klimatu są okna i parapety. Zwykle są one drewniane w połączeniu z wykonanymi z tego samego materiału parapetami. Możemy spotkać się z wersją bogato zdobionych ram rzeźbionymi motywami florkowymi bądź prostą, gdzie ozdobę zwykłych drawnianach ram stanowią parapety z kamienia. To co dominuje w górskich chatach to zdecydowanie kamień i drewno.

Wszystko powinno być surowe bez żadnych wyszukanych obróbek. Poza tym elementy dekoracyjne powinny stanowić materiały naturalne jak np. suszone kwiaty, kosze z wikliny, zwierzęce poroża czy ręcznie robione gliniane naczynia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.