Drewno od wielu lat było niedoceniane za sprawą nowoczesnych rozwiązań, które miały całkowicie zdominować rynek. Niestety ostatnie lata przyniosły wysokie podwyżki cen betonu, które wstrząsnęły rynkiem nieruchomości.

Zastosowanie drewna budowlanego?

drewnoOsoby wybierające projekt budowlany zastanawiają się nad kosztami, które będą towarzyszyły budowie domu. W przypadku ich minimalizowania od lat zaleca się stosowanie naturalnych materiałów pochodzących wprost od natury ? drewna. Materiał, który ma posłużyć jako legar, konstrukcja stropowa bądź pionowa podpora musi charakteryzować się należytymi parametrami. W tym artykule zostaną przedstawione właściwości mechaniczne, którymi powinno cechować się drewno budowlane Kwidzyn jest pięknym miastem zlokalizowanym na pomorzu zaopatrującym okoliczne wioski oraz miasteczka w materiał budowlany który w dalszym kroku posłuży jako budulec nowo powstających domów jednorodzinnych. Miejsce to znane jest także z domów wykonywanych w całości z drewna, które swoim stylem mają wypisywać się w unikalne osiedla. Wykonanie takich budynków w całości opiera się na jednym materiale. Drzewa są naturalnym producentem zarówno tlenu, jak i surowca, który za sprawą swoich właściwości w doskonały sposób odgrywa rolę materiału wykorzystywanego w procesie budowania.

drewnoObecnie znanych jest kilka typów drzewa budowlanego, są wśród m.in. fornirowane laminowane (LVL), fornirowane konstrukcyjne (SVL), klejone krzyżowo (CLT), legarowe, strukturalne panele izolacyjne (SIP). Materiał, który będzie wykorzystywany podczas procesu budowania domu powinien charakteryzować się wytrzymałością na zginanie rzędu 75 ? 98 MPa oraz ściskanie w granicy 39 ? 49 MPa. Warto także zwrócić uwagę na parametr rozciągania, on powinien wahać się na poziomie 110 ? 140 MPa. Podczas dobierania drewna na własny projekt budowlany warto także zwrócić uwagę m.in. na jego wilgotność, gęstość oraz właściwości izolacyjne. Przed zakupem warto zapoznać się z normą PN-EN 1995-1-1, która przedstawia zasady obchodzenia się z drewnem w procesie projektowania, w przypadku belek konstrukcyjnych zaleca się wybór tego, który cechuje się przyznaną klasą wytrzymałości rzędu C27. Materiały naturalnego pochodzenia są świetnym wyborem zarówno w przypadku osób chcących dbać o środowisko, jak i tych, którzy zwracają szczególną uwagę na ostateczny koszt inwestycji.

Cena wytrzymałych konstrukcji z drewna jest zdecydowanie niższa od bliźniaczych wykonanych ze stopów metali, w związku z czym możliwe jest zachowanie stabilności i wytrzymałości konstrukcji przy jednoczesnym dbaniu o portfel.