Wykupując grunt pod teren inwestycyjny należy przeprowadzić badanie ziemi. Wykonanie badań przed rozpoczęciem inwestycji, a najlepiej na etapie projektowania budynków może zapobiegać wielu problemom i niechcianym skutkom, które mogą wystąpić podczas użytkowania budynku. Jakie są koszty takich badań?

Badanie gruntu się przydaje

badanie gruntuW czym może pomóc? Projekty wykonane przez architektów i specjalnych projektantów zwykle wymagają badań gruntu. Badanie gruntu przed budową może pomóc chociażby w dokładnym zaplanowaniu pomieszczeń, materiałów, jakie zostaną użyte oraz sposób budowy fundamentów. Badanie gruntu wykonują geotechnicy lub geologowie, którzy wykonują stosowną dokumentację podczas badań zawierająca tabelę z jej wynikami, rysunkami czy wykresami potrzebnymi do późniejszej budowy. Badanie na ogół nie jest obowiązkowe, jednak warto zainwestować je przed budową. Może to zapobiegać zapadaniu się budynku z późniejszym okresie, posiadaniu wody w piwnicy czy pękaniu ścian. A jak wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć- szczególności w przypadku dużych, kosztownych inwestycji. Zwykle architekci planujący budowę zastrzegają sobie wykonania badań gruntowych przed oddaniem ostatecznego projektu do realizacji. Wbrew pozorom badania gruntu nie należą do drogich badań.

badanie gruntuPodstawową rzeczą, jaką należy wykonać są odwierty w gruncie. Cena uzależniona jest od ilości tych odwiertów oraz ich głębokości. Nawiercenia wykonywane są w minimum trzech miejscach, z których potem uzyskuje się średnią, która decyduje o jakości gruntu. Zwykle jednak są to 4 odwierty, ze względu na 4 narożniki budynku mieszkalnego. Głębokość nawierceń uzależniona jest od wielu czynników. Jednak najważniejszym z nich jest fakt, czy planowany budynek będzie posiadał piwnicę. Głębokość nawierceń zwykle wynosi od 3 do 6 metrów. Koszty w przypadku 4 nawierceń, przy gruncie na którym ma zostać zbudowany domek jednorodzinny, to około 1000-1500 złotych. Koszt wywiercenia pojedynczego, metrowego to 100-200 złotych. Ceny uzależnione są od wyboru firmy, kraju oraz od tego jaki koszt poniesie zleceniodawca za wydanie finalnej opinii przez geotechnika lub geologa. Planując inwestycje budynku mieszkalnego warto rozważyć opcję pomocy geotechnika bądź geologa do wykonania nieobowiązkowych badań gruntu.

Dzięki temu można zapobiegać wielu defektom, które mogą występować i nasilać się w trakcie użytkowania budynku mieszkalnego. Aspekty i czynniki decydujące brane pod uwagę to poziom wód gruntowych, położenie terenu i gruntu czy rodzaj gruntu na którym zostanie wykonana inwestycja.