CNC to sposób obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń, takich jak tokarki, frezarki, elektrodrężarki. Obróbka CNC umożliwia szybkie, precyzyjne i powtarzalne wykonanie złożonych elementów.

Różne centra obróbcze

centrum obróbcze	Obróbka metali CNC jest powszechnie wykorzystywana w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Centrum obróbcze cnc to maszyna, która łączy funkcje kilku urządzeń (stosowanych do obróbki metalu) w jednym. Centra obróbcze umożliwiają wykonanie różnych bardzo skomplikowanych detali za pomocą tylko jednego urządzenia. W jednym cyklu pracy tej maszyny używanych jest wiele narzędzi, podawanych automatycznie do wrzeciona. Centra mogą w zależności od wymagań toczyć, gwintować, frezować, wycinać itd. Centra obróbkowe możemy podzielić ze względu na określone przeznaczenie produkcyjne na: centra frezarskie, frezarsko- wiertarskie, frezarsko- wytaczarskie, wiertarsko- wytaczarskie, tokarskie i szlifierskie. W zależności od pozycji wrzeciona głównego, wyróżniamy pionowe i poziome centra obróbcze. W pionowych wrzeciono jest w pozycji pionowej. Centra obróbcze są urządzeniami bardzo skomplikowanymi w budowie. Ich wnętrze składa się z przekładni śrubowej toczonej na kilku osiach, systemu spłukiwania wiórów lub opiłków, instalacji chłodzenia narzędzia, transportera wiórów lub opiłków, a także karuzelowego magazynu narzędzi. Najnowocześniejsze modele centrów obróbczych mają elektroniczny moduł sterowania, umożliwiający pełną automatykę procesu produkcyjnego.

centrum obróbcze	Centra obróbcze mogą mieć odmienną ilość wewnętrznych osi i wrzecion. Maszyny z czteroma lub pięcioma osiami określa się jako uniwersalne centra obróbcze. Pionowe centra obróbkowe są innowacyjnymi, dynamicznymi obrabiarkami o podwyższonej sztywności. Można przy ich pomocy pracować nad różnorodnymi materiałami (typowa stal czy stal hartowana). Nowoczesna i trwała konstrukcja zapewnia długoletnie, bezawaryjne stosowanie. Centra obróbcze CNC zwiększają wydajność pracy, zmniejszają koszty produkcji, skracają czas pracy, ułatwiają ją, umożliwiają precyzyjne wykonanie powtarzalnych elementów. Bardzo dobre parametry techniczne obrabiarek skutkują ich bezawaryjną i długotrwałą pracą. Co najważniejsze, obsługa centrum obróbczego jest intuicyjna i nie sprawia żadnych problemów nawet początkującym operatorom. Centra obróbcze to urządzenia złożone i wszechstronne, sterowane cyfrowo. Są uniwersalnymi maszynami, które w trakcie jednego cyklu pracy mogą stosować różne procesy obróbcze.

Są przeznaczone nie tylko do obróbki metalu. Istnieją centra obróbcze używane do obróbki drewna, plastiku, pianek, tworzyw sztucznych czy aluminium. Mogą więc być stosowane w różnych gałęziach przemysłu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.