Wydawałoby się, że paleta jest kawałkiem drewna, który stanowi poprodukcyjny odpad. Nic bardziej mylnego. Już od początku jej istnienia, w II połowie XX wieku, stanowiła ważny element logistyki. Współcześnie wiele firmy nastawia się wyłącznie na produkcję palet. Jest tak, gdyż nie da się ukryć, że branża transportowa miałaby bez nich niemałe problemy podczas organizacji transportu i magazynowania towarów.

Palety na zamówienie

Paleta jest bowiem na tyle uniwersalnym produktem, że można ją stosować do wielu zadań. Kształt i budowa palet nie są przypadkowe. O ile występują różne rodzaje tych platform, o tyle większość z nich posiada tak samo przygotowane otwory. Zostały one wykonane z myślą o wózkach widłowych, którymi to w głównej mierze przewozi się takie palety. Przy pomocy środków transportu bliskiego palety trafiają na naczepy ciężarówek lub do magazynów, w których to składowane są na nich najróżniejsze produkty. Palety wykonywane są z różnych materiałów i mimo standardowych rozmiarów, wciąż występują też takie tworzone pod indywidualne zamówienie. Docina się je, aby dostosować rozmiar palety do konkretnych produktów, jakie dany zakład posiada. Takie dopasowanie platform umożliwiają przedsiębiorstwa, w których ofercie znajduje się profesjonalna produkcja palet właśnie pod zamówienie klienta.

Należy mieć na uwadze, że nie zawsze jest to odpowiednie rozwiązanie. Palety, jako że są w większości identyczne, bardzo często wymieniane są na inne podczas przeładunków w magazynach. Oszczędza się w ten sposób czas, dlatego że magazynierzy nie muszą od razu rozładowywać towarów z palety, lecz dają kierowcy ciężarówki zamiennik, który odbierają podczas kolejnego przewozu. Jeśli posiada się paletę o odmiennych rozmiarach, wówczas nikt nie będzie chciał jej przyjąć. Dzięki paletom w ciężarówkach składowane jest znacznie więcej produktów, a co ważne, są one odpowiednio posegregowane. W wygodny sposób można je wyciągnąć, ponownie oszczędzając sporo czasu, który w logistyce jest niezwykle istotny. Paleta jest doskonałym wynalazkiem, który na stałe wpisał się w wyposażenie branży transportowej i nie tylko.

Niektórzy kontaktują się z producentami palet, aby ci przygotowali dla nich produkty nie pod przewóz, ale między innymi, żeby stworzyć z nich elegancki taras, meble czy inne, oryginalnie wyglądające wyposażenie. Dla producenta takie zlecenie nie stanowi wyzwania. Warto stosować palety jako zamiennik drewnianych desek, dlatego że są one stosunkowo niedrogie, a przy tym bardzo praktyczne.

Zobacz także https://tpdfrankowski.pl/