Ciągnik jednoosiowy ma wiele zalet. Można ułatwić nim sobie pracę w ogrodzie. Tam, gdzie praca ludzka wiąże się ze zbyt dużym wysiłkiem, wkraczają do gry ciągniki ? są różne. Osprzęt do nich również przyczynia się do sprawniejszej pracy. Maszyna ta kojarzy się z dużym sprzętem do uprawy ziemi.

Odpowiedni sprzęt – cechy

ciągnik jednoosiowyNic mylnego, nie dotyczy to modeli jednak, o których mowa dzisiaj, tych jednoosiowych. Są mniejsze i sprawdzą się w różnych pracach. Jakie można wyróżnić podstawowe cechy ciągnika jednoosiowego? Pierwszą ważną rzeczą, zanim zaopatrzymy się w niezawodny ciągnik jednoosiowy to sprawdzenie jego mocy. Im wyższy, tym większy obszar terenu może przetwarzać. Moc ciągnika jednoosiowego może wynosić od 3 do 12 km. Od tych parametrów, zależy w większej mierze: wydajność sprzętu i przydatność do pracy. Do małych ogrodów (do 20 akrów), z powodzeniem wystarczy moc od 3 do 4 km. W przypadku powierzchni 1 ha można traktować agregatem o mocy od 5 do 6 km. Natomiast duże powierzchnie, a także do częstego, długotrwałego użytkowania zaleca się sprzęt o mocy 7 – 9 km. Do ważnych cech należy również typ silnika. Te benzynowe działają wydajnie jeśli chodzi o pracę, natomiast zużywają sporo paliwa.

maszyna na poluJednak są mniej hałaśliwe, niż te z silnikiem wysokoprężnym. Ciągniki jednoosiowe wysokoprężne wytrzymują duże obciążenia, są bardziej ekonomiczne, ale dość mocno wibrują – najcześciej są one używane na bardzo dużych polach. Ciągniki jednoosiowe mają kompaktowe wymiary. Nie trzeba być właścicielem dużych terenów, by opłacało się je mieć. Z niedużych rozmiarów wynikają i inne zalety ciągników jednoosiowych. Są zwrotne i wjadą w trudno dostępne miejsca, aby ułatwić pracę i ograniczyć wysiłek osób, które ciężko pracują na roli. Można znaleźć i większe pojazdy tego typu, ale to, że są małe, należy do grona największych zalet. Czyni to je bardziej dostępnymi i przydatnymi. Oto ich najważniejsze zalety: kompaktowe wymiary, wszechstronność, wydajność, praktyczność. Ważną cechą jest również odpowiednio dobrana pojemność zbiornika. Urządzenia te zużywają około 1 litr paliwa przez godzinę. W przypadku małej działki wystarczy model ciągnika z zaprojektowanym zbiornikiem na 3-8 litrów (działają około 3 h).

Jeśli pole posiadamy duże, warto zaopatrzyć się w ten z modelem większego zbiornika na paliwo. Jak widać, warto przemyśleć zakup odpowiedniego ciągnika jednoosiowego. Porównać moc, rodzaj silnika, wydajność sprzętu, rozmiar baku. Do mniejszej działki idealnie pasować będzie mniejszy z silnikiem benzynowym. Do pola gdzie nakład pracy jest większy, wybierzmy ten wysokoprężny.