O rośliny w naszym ogrodzie zawsze musimy dbać. Jeśli pozostawimy je bez pielęgnacji to szybko zwiędną, uschną, czy też będą się rozrastać w sposób niekontrolowany. Dlatego też wiosną i jesienią należy dokonywać przeglądów ogrodniczych, jak również przeprowadzać wszelkie niezbędne prace.

Najważniejsze prace w ogrodzie

systemy nawadnianiaDo najczęstszych z nich należą nawadnianie ogrodu, nawożenie roślin oraz przycinanie i rozsadzanie. Podlewać rośliny trzeba od kilku razy w tygodniu do jedynie raz na dwa tygodnie (kaktusy i sukulenty). W zależności od wielkości ogrodu i rodzaju roślin tam rosnących można stosować konewkę, podlewaczki, czy sprawdzone systemy nawadniania w mazowieckim. Konewka zapewnia precyzyjne podlewanie i nadaje się szczególnie do pojedynczych grządek kwiatowych, jak również do podlewania roślin ,,od dołu?, czyli przy gruncie, a nie z góry. Do takich roślin należą między innymi pomidory czy papryka. Dzięki takiemu rodzajowi podlewania zostaną one nawodnione, a liście nie będą gnić od nadmiaru wody. Podlewaczki najlepiej się sprawdzają w przypadku trawników. Natomiast systemy nawadniania obejmują cały ogród. W ich skład wchodzą linie kropelkowe oraz podlewaczki. Całość jest sterowana komputerowo, więc można zaprogramować całość tak, że niczego nie trzeba będzie zmieniać. Podlewanie samo się załączy o ile nie będzie padał deszcz, który dezaktywuje system podlewania.

ogródW przypadku roślin ważne jest także ich nawożenie. Z tym, że różne rośliny wymagają innych nawozów. Ogródek warzywny nawozi się jesienią, kiedy wszystkie warzywa zostały już wykopane. Wtedy ziemia będzie przygotowana na kolejny wysiew na wiosnę. Inne rośliny np. niektóre kwiaty, można nawozić nawet w porze kwitnienia. Stosuje się zarówno nawozy płynne, jak i nawozy krystaliczne. Ważne w przypadku drzew i krzewów jest to, by nadawać im odpowiedni pokój. Jeśli od początku zapomni się o ich przycinaniu to potem będą one rozrastały się na wszystkie strony, nie da się ich odpowiednio wyrzeźbić, gałęzie będą wyrastały zbyt nisko. Przycinać warto jest rośliny co roku, dzięki czemu można nie tylko nadać odpowiedniego kształtu roślinom, ale także pozbyć się gałęzi chorych i uschniętych. Dzięki temu choroba może nie przenieść się na całe drzewo lub krzew.

Dobry ogrodnik zawsze musi pamiętać o tym, że rośliny muszą być odpowiednio nawodnione, nawożone przez przycinane. Wtedy będą rosły tak jak powinny, nie będą się zbyt rozrastać, nie będą usychać, ani gnić, a ogród będzie wyglądał pięknie. Nie potrzeba wiele, by teren zielony wokół domu był wyjątkowy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.