Każda wystawiona część ścian, podłóg, okien wchłania lub odbija się ciepło emitowane przez słońce. Pasywne systemy słoneczne robią to bez żadnych środków mechanicznych. By dobrze zadziała taka budowa domu pasywnego można polegać wyłącznie na projektowaniu – żaluzje lub zasłony, amortyzatory i otwory wentylacyjne lub wiele innych prostych mechanizmów może ci pomóc w realizacji właśnie takiego projektu.
Dom pasywnyKoncepcje te zmieniły sposób w jaki działa wielu architektów i inżynierów. Oni zaczynają kombinować w swoich projektach z wykorzystaniem słonecznej energii. Działają przy użyciu jednej lub więcej z najważniejszych w tym temacie zasad. Mamy tu na myśl zasadę przewodzenia, konwekcji, promieniowania i pojemności. Pasywne systemy słoneczne są używane do ogrzewania pomieszczeń częściej niż ma to miejsce w odniesieniu do aktywnych systemów. Najwięcej zysków ciepła wynika z okien, które są ustawione dokładnie na południe. Instalacja podłogi o wysokiej masie termicznej, czyli z materiałów takich jak kamień czy płytki może wchłonąć i przechowywać ciepło i to później, gdy temperatura otoczenia staje się chłodniejsza.

Dobrze zbudowany, dobrze izolowany budynek o wysokiej pasywnej wydajności jest więc bardzo opłacalny. Pasywne strategie słoneczne są tego najlepszym przykładem. Nawet drobne stosowanie tych podstawowych może mieć duże znaczenie w ogólnej kontroli struktury. Wyobraź sobie, że masz pokój z dużymi oknami wychodzącymi na południe. Jeśli jesteś na półkuli północnej, oznaczałoby to, że słońce będzie świecić w nim cały dzień. Teraz wyobraź sobie, że słońce uderza w ciemną podłogę; a ta pochłania od 40 do 95 procent ciepła. Oczywiście, że pokój stanie bardzo gorący w ciągu dnia.

W zależności od jego przeznaczenia, może to być dobry pomysł. Ciepło popłynie stamtąd, powoli, ale pewnie też i do sąsiednich pomieszczeń. Dziś większość nowych okien jest zbudowana z dwóch lub nawet trzech szyb z izolującym dystansem i gazami obojętnymi między szybami, co też ma duży wpływ na całościową budowę pasywnego domu.

Źródło: http://www.domenergooszczedny.com.pl