Choć zazwyczaj mówi się o wilgoci negatywnie, to przecież para wodna w powietrzu jest czymś zupełnie normalnym w środowisku naturalnym. Nic więc dziwnego, że występuje także w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Dlaczego więc zazwyczaj mówi się o konieczności pozbywania się wilgoci? Chodzi tu o taką wilgotność powietrza, która przekracza 60%.

Pochłaniacz wilgoci zapobiega powstawaniu grzybów

pochłaniacz wilgoci metylanWówczas ludzie przebywający w danym wnętrzu zaczynają odczuwać parność, co też przekłada się na ich złe samopoczucie. Wilgoć zbiera się zazwyczaj na ścianach, psując ich estetykę, dlatego zwykle zależy nam na tym, aby przywrócić poziom wilgotności do normy, a więc do 40-60%. To dlatego wśród popularnych produktów znajduje się pochłaniacz wilgoci metylan. Pozwala on zredukować niepożądany nadmiar wilgoci. Dzięki temu nie dopuścimy do rozwoju pleśni i grzybów, a także unikniemy przykrego zapachu w pomieszczeniu. Pochłaniacze tego typu nie wymagają dostępu do prądu. Ich działanie opiera się bowiem wyłącznie na specjalnych tabletkach. W ich skład wchodzą aktywne kryształki soli, które posiadają właściwości absorbujące wilgoć z otoczenia, dzięki czemu stopniowo zamieniają się w roztwór, który zbiera się w zbiorniku. Gdy nastąpi całkowite skroplenie się tabletki, pozbywamy się płynu, a pochłaniacz uzupełniamy nową tabletką. Wydajność tabletki zależy oczywiście od poziomu zawilgocenia pomieszczenia, jednak producenci wskazują na to, że jedna tabletka może działać nawet przez 3 miesiące w pomieszczeniu o wielkości 50 m3.W ofertach dostępne są pochłaniacze o różnych kształtach i rozmiarach, dlatego bez problemu dobierzemy coś, co sprawdzi się w kuchni, w salonie czy sypialni.

pochłaniacz wilgoci metylanNależy jednak pamiętać o tym, by ograniczyć dostęp do pochłaniacza dzieciom oraz zwierzętom – dlatego najlepiej nie stawiać ich na podłodze. Ograniczeniem jest także to, że pochłaniacze nie powinny znajdować się w pobliżu źródła ciepła, na przykład grzejnika czy kominka. Oprócz pochłaniaczy, dobrym rozwiązaniem na oczyszczenie powietrza z nadmiaru wilgoci w małych przestrzeniach, jest zastosowanie samowystarczalnych saszetek metylan – sprawdzają się one w szafkach i szafach, stojakach na burt, w torbach sportowych, a także w samochodach. Nie wpływają negatywnie na tkaniny – nie ma możliwości wystąpienia zacieków czy mokrych plan na przedmiotach, które znajdują się w pobliżu saszetki.

Tkaniny zawsze pozostaną suche i czyste. Dzięki saszetkom możemy jednak uniknąć zapachu stęchlizny, ponadto tego typu pochłaniacze zapobiegają rozwojowi roztoczy i bakterii.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.