Budowa domu, wykańczanie mieszkania czy remont istniejącego już budynku, zawsze wiąże się z aspektami, o których nie można zapominać, ponieważ może mieć to bardzo poważne konsekwencje.

Hydroizolacja w domu

tilesMowa tutaj między innymi o hydroizolacji ? jest ona niezbędna w niektórych miejscach, a pominięcie tego może skutkować zalaniem innych pomieszczeń lub walką z grzybem ? jest to niestety długotrwała i kosztowna bitwa, którą czasami ciężko wygrać. Dlatego warto się zabezpieczyć przed różnymi zdarzeniami często losowymi i niezależnymi od człowieka. Łazienka to najbardziej wilgotne miejsce w domu no, chyba że posiada się saunę lub basen, to wtedy one są na pierwszym miejscu. Jeżeli nie chce się mieć żadnych nieprzyjemnych niespodzianek, warto w tym pomieszczeniu zastosować hydroizolację. Dlaczego? Hydroizolacja pod płytki pozwoli uniknąć zalania innych pomieszczeń czy niższych kondygnacji. Dodatkowo ustrzeże łazienkę przed pojawieniem się grzyba, którego bardzo często ciężko uniknąć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że, mimo że w pomieszczeniu ułożone są płytki, nie daje to stuprocentowej szczelności. Woda potrafi się przedostawać między fugą a kafelkami i zalewać podłogę. Jest to dość długi proces, jednak podczas zalania łazienki większą ilością wody może dojść do nieszczęścia.

płytkiNależy zdawać sobie sprawę, że w pomieszczeniach wyróżnia się strefę mokrą i wilgotną. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że narażona jest na działanie wody przez cały czas, czyli jest to cała podłoga, ściany w łazience do wysokości około 10 cm, miejsce wokół wanny i prysznica. W tych miejscach należy wykonać hydroizolacje, nawet jeśli nie jest to uregulowane przez prawo budowlane, warto to zrobić. Strefa wilgotna to miejsce, które jest narażone na działanie wody okazjonalnie ? czyli miejsca dookoła na przykład umywalki. Hydroizolację warto uwzględnić od razu podczas budowy domu. Niestety bardzo często w starszych budownictwach nie było takie zabezpieczenie stosowane, dlatego podczas remontu wskazane jest od razu to wykonać i być spokojnym. Strefy mokre występują nie tylko w łazience, ale też na przykład w kuchni. Warto w okolicach zlewu wykonać uszczelnienie i nie martwić się, że po jakimś czasie wyjdzie grzyb, czy w razie jakiegoś nieszczęścia, gdy pomieszczenie zostanie zalane, będzie trzeba ponieść spory koszt na doprowadzenie miejsca do poprzedniej świetności.

Podczas budowy czy wykańczania domu jest wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, nie należy jednak tego robić, jeśli chodzi o hydroizolację. Wiele osób rezygnuje z tego, uważając, że przecież nic złego nie może się stać, jednak konsekwencje takiej decyzji mogą być naprawdę poważne. Warto więc od razu w łazience zastosować hydroizolację i spać spokojnie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.