Korzystanie z basenów krytych jest możliwe przez cały rok. Podgrzewanie w nich wody może być dokonywane na kilka sposobów: poprzez elektryczne podgrzewacze wody do basenu, basenowe pompy ciepła, basenowe wymienniki ciepła i basenowe kolektory słoneczne.

Pompa podgrzewająca wodę

pompa ciepła do basenuJednym z najtańszych rozwiązań jest pompa ciepła do basenu. Pobiera ona ciepło z powietrza atmosferycznego i ogrzewa nim wodę w basenie. Takie urządzenie zużywa niewiele prądu, jest więc ekonomiczne, a przy tym również ekologiczne. Zakres temperatur pracy takiego sprzętu wynosi od -5 stopni Celsjusza do 30 stopni Celsjusza. Oczywiście, pompa ciepła do basenu podgrzewa wodę maksymalnie do temperatury powietrza, co wynika z zasady jej działania. Warto pamiętać, że woda w basenie jest dobrym akumulatorem ciepła, raz podgrzana ? stygnie powoli, dlatego nie trzeba za każdym razem dostarczać jej tak dużo energii. Moc grzewcza pompy determinuje czas trwania pierwszego podgrzania wody w basenie przez rozpoczęciem sezonu korzystania z niego. W trakcie bieżącego używania basenu, straty cieplne są znacznie niższe. Aby wybrać pompę o odpowiedniej mocy grzewczej, trzeba określić jak duże są straty ciepła. Ich wyznaczanie powinno uwzględnić takie czynniki jak: powierzchnia basenu, temperatura panująca na zewnątrz (w trakcie korzystania z basenu), izolacyjność osłony basenu i zyski ciepła od słońca.

pompa ciepła do basenuW przypadku basenu użytkowanego tylko w sezonie letnim sprawdzi się inny rodzaj pompy niż w przypadku basenu całorocznego. Na basenach otwartych jedynie w lato dobrym rozwiązaniem będą pompy ciepła powietrze ? woda. Nie wymaga ona budowy instalacji po stronie tzw. dolnego źródła (kolektorów gruntowych lub studni), dzięki czemu koszty inwestycyjne będą niższe. Na basenach całorocznych sprawdzą się pompy grunt ? woda lub woda ? woda. Ważnym kryterium wyboru pompy ciepła jest również jej energooszczędność. Poza tym, warto również zwrócić uwagę na współczynnik wydajności COP. Określa on stosunek ilości wytworzonego przez pompę ciepła do ilości pobranej energii elektrycznej. Przed zakupem pompy ciepła, należy sprawdzić, do jakiej maksymalnej objętości basenu jest ona przeznaczona. Im większa jest pojemność basenu, tym większa powinna być moc pompy.

Pompa ciepła jest rekomendowanym wyposażeniem basenu. Dzięki niej woda będzie podgrzana do odpowiedniej temperatury, co zapewni komfort termiczny klientom pływalni. Ponadto rozwiązanie, jakim są pompy cieplne, umożliwiają niskie zużycie prądu, a więc też niższe koszty eksploatacji. Są też źródłem ciepła przyjaznym dla środowiska.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.