Jest wiele maszyn budowlanych potrzebnych przy wykonywaniu prac ziemnych. W użyciu są spycharki, równiarki, a nawet zagęszczarki płytowe. Jednak zdecydowanie najpopularniejszą maszyną jest koparka. Służy ona do nabierania i przenoszenia sypkich materiałów, takich jak ziemia, piasek, czy żwir. Są różne warianty koparek np. chwytakowe i podsiębierne.

Łatwo dostępne części

W użyciu są mini koparki, koparko-ładowarki, przydaje się też wymienny osprzęt ? dzięki niemu zamiast standardowej łyżki w koparce można zastosować młot hydrauliczny, chwytak elektromagnetyczny, czy rozdrabniacz. Ze względu na częstą i intensywną eksploatację koparki często wymagają serwisowania. Na szczęście niedrogie części do koparek Case można łatwo dostać i wymienić. Z pewnością dobry serwis nie będzie miał kłopotów z żadną naprawą. Wymieniać trzeba m.in. opony lub gąsienice. Poruszają się one po nierównym terenie, często kamienistym, czy błotnistym. W związku z tym są narażone na najwięcej uszkodzeń. Mimo dobrych wzmocnień i wysokiej trwałości z czasem przyjdzie czas na ich zmianę na nowszy model. Warto dbać też filtry w kabinie operatora. Są to filtry powietrza, które oczyszczają je z kurzu i pyłu z placu budowy. Dzięki niemu operator koparki może oddychać czystym powietrzem i w kabinie nie musi nosić maski przeciwpyłowej.

 części do koparek caseNajrzadziej na pewno wymienia się same łyżki do koparki. Mimo iż to właśnie nimi kopie się w ziemi i uderza o grunt to rzadko się one psują. Metal jest na tyle mocny, że nawet przy uderzeniu o kamienie czy beton nie powinny one ulec uszkodzeniom. Ramiona koparek także podlegają tulejowaniu, czyli regeneracji. Wymienia się wtedy tuleję i smaruje mechanizmy, dzięki czemu nie trzeba dokonywać wymiany części na nowe. W koparkach wymieniać można także szyby, elementy sterownicze np. drążki w kabinie operatora, czy elementy mechaniczne. Regularnie powinno też się sprawdzać stan oleju silnikowego, paliwa, czy innych płynów eksploatacyjnych. Nigdy nie powinno doprowadzać się do stanu, że ich zabranie czy jest ich bardzo mało. Wtedy elementy koparki będą niszczały, bo będą za słabo chłodzone, czy naolejowane.

Reasumując, co jakiś czas trzeba wymienić jakieś części w koparkach. Im częściej i intensywniej są eksploatowane tym szybciej części będą do wymiany. Podczas napraw wymienia się opony, filtry kabinowe, czy szyby. Część podzespołów można jednak regenerować w atrakcyjnej cenie. Nie można zapominać też o płynach, których stan trzeba regularnie sprawdzać i dolewać płynów, by nigdy nie znajdowały się na poziomie minimalnym.