Gruntowy wymiennik ciepła odpowiada za dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze jego najważniejszą rolą jest podgrzewanie powietrza zimą i oczywiście schładzanie je latem. Gruntowy wymiennik ciepła zadanie to wykonuje jeszcze przed tym jak powietrze trafi do rekuperatora. W pewnym sensie gruntowe wymienniki ciepła pełnią rolę dodatkowej ochrony antyzamrożniowej. Jeżeli myślimy o porządnym systemie rekuperacji to koniecznie powinnyśmy zainwestować w porządny gruntowy wymiennik ciepła, który wzmocni działanie rekuperatora. Taka wentylacja z odzyskiem pozwoli nam optymalnie wykorzystać całą energię zgromadzoną w ziemi.
gruntowny wymiennik ciepłaW Polsce najczęściej stosuje się płytowy wymiennik, który jest w pewnym sensie modyfikacją żwirowego gruntowego wymiennika ciepła. Wymiennik ten składa się z specjalnych płyt ułożonych na podsypce żwirowo-piaskowej do maksymalnej grubości 5 cm. W płytach tych znajdują się szczeliny wewnątrz których przepływa powietrze, które ma bezpośredni kontakt z gruntem. Największą zaletą GWC płytowego jest przede wszystkim zdecydowanie większa stabilność temperatury powietrza i dlatego też rozwiązanie to zdobyło w Polsce tak dużą popularność.

Ważną rolę odgrywają również kanały wentylacyjne. Na naszym rynku dostępne są obecnie kanały okrągłe oraz prostokątne. Kanały okrągłe cieszą się zdecydowanie większą popularnością ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na izolację akustyczną, mniejszą wagę oraz niższą cenę. Kanały prostokątne z kolei dają nam możliwość dostosowania przekroju kanału do wymogów konstrukcyjnych danego budynku.