Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w domach i mieszkaniach montowano wyłącznie okna z ramami drewnianymi. Był to bowiem surowiec najpopularniejszy, a przy tym trwały i solidny. Łatwo też dawało się go odnowić, na przykład malując co jakiś czas. Z czasem jednak zaczęto je wymieniać na okna plastikowe.

Drzwi i okna do domu

okna i drzwi drewnianeDziś natomiast okna i drzwi drewniane przeżywają swój renesans. Jeszcze do niedawna większość z nas, stojąc przed wyborem stolarki okiennej, decydowała się na zakup okien i drzwi wykonanych z PCV. To rozwiązanie ma wiele zalet, niemniej standardowe białe ramy, dzisiaj pojawiające się też w innych kolorach, z czasem zaczęły się nudzić. Nie miały też wyjątkowego charakteru, jaki z całą pewnością posiadają drewniane okna i drzwi. I to one zrewolucjonizowały w ostatnim czasie sztukę budowlaną. Są nie tylko solidne i doskonałe jakościowo, zwłaszcza jeśli kupimy je od sprawdzonego producenta, ale też bardzo estetyczne. Wykorzystuje się je w domach willowych, ale też kamienicach oraz nowo powstałych domach mieszkalnych. Mogą być montowane również w starym budownictwie, choćby w kamienicach, dzięki czemu budynek nie starci swojego oryginalnego charakteru. I choć drewniane okna i drzwi są droższym rozwiązaniem od plastikowych modeli, z całą pewnością zasługują na uwagę.

okna i drzwi drewnianeDlaczego? Po pierwsze, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Mają niski współczynnik przenikania ciepła. Po drugie, są niezwykle trwałe. Nie ulegają naprężeniom. Po trzecie, skutecznie wygłuszają dźwięki płynące z otoczenia. Po czwarte, nadają pomieszczeniu wyjątkowego wyglądu, klimatycznego i luksusowego zarazem. Po piąte wreszcie, nawet jeśli ulegną zarysowaniom i uszkodzeniom, można je łatwiej naprawić niż modele wykonane z plastiku, gdzie wada może okazać się nie do ukrycia. Trzeba jednak pamiętać, że drewniane okna i drzwi ze względu na użyty do ich produkcji surowiec, muszą być właściwie i regularnie pielęgnowane. Podpowiedzi, jak to robić i jakich preparatów używać, najlepiej jest szukać u producenta. Nie są to jednak zabiegi skomplikowane. Do produkcji drewnianych okien i drzwi wykorzystuje się różnego rodzaju drewno, m.in. dąb, sosnę czy meranti. Po obróbce jest ono najczęściej klejone trójwarstwowo.

W przypadku okien w ramie z drewna może zostać umieszczona szyba, która oprócz parametrów podstawowych, zawiera dodatkowe właściwości, np. jest samoczyszcząca, satynowa, hartowana lub antywłamaniowa (pajęczyna alarmowa). Jest to więc rozwiązanie szyte na miarę i noszące znamiona luksusu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.