Tynki są nieodzownym elementem wykończeniowym większości pionowych przegród budowlanych. Można je pogrupować ze względu na sposób ich układania wyróżniając dwie grupy: tynki układane maszynowo oraz tynki narzucane ręcznie. W obu przypadkach uzyskany efekt jest dokładnie taki sam i wiąże się z wyrównaniem powierzchni ściany i przygotowaniem jej pod nałożenie warstw wykończeniowych.

Tynki szybko nakładane

tynki maszynoweCo dokładnie sprawia, że metoda analogowa odchodzi w zapomnienie? Po zakończeniu robót budowlanych związanych ze wznoszeniem konstrukcji oraz montażem drzwi i okien zewnętrznych na placu budowy pojawiają się brygady tynkarskie. Ich zadaniem jest wyrównanie ścian za pomocą specjalnych mieszanek gipsu, cementu, wapna lub innych spoiw z wodą oraz kruszywem. Pracownicy rozpoczynają swoją pracę od rozstawienia sprzętu, który musi być podłączony do prądu oraz mieć stały dostęp do wody. Po uruchomieniu agregatu tynkarskiego wystarczy wsypać do niego zawartość worków oraz dozować odpowiednią ilość wody. Po tym zabiegu należy jedynie poczekać, aż urządzenie odpowiednio zmiesza wszystkie składniki, a następnie przy pomocy specjalnej rury nałożyć odpowiednio grubą warstwę powstałej mieszanki na powierzchnię ściany. Wyrzut jest możliwy, ponieważ jednym z podzespołów agregatu jest pompa, której zadaniem jest wytwarzanie podciśnienia odpowiedzialnego za tłoczenie gęstej zaprawy. Następnie przy pomocy narzędzi ręcznych tynkarze wyrównują powierzchnię ścian, która po stwardnieniu i wyszlifowaniu tworzy doskonały podkład pod farbę, ułożenie płytek lub tapety. Układanie tynków maszynowych za pomocą urządzeń mechanicznych niesie za sobą bardzo wiele korzyści.

tynki maszynowePrzede wszystkim kierownik budowy nie musi wyznaczać miejsc przeznaczonych do składowania poszczególnych składników zaprawy tynkarskiej. Na większych budowach przestrzeń magazynową ogranicza się do postawienia silosów z gotową suchą mieszanką lub jedno pomieszczenie zamienia się w magazyn składowania palet z zaprawą znajdującą się w workach. Tynki maszynowe wykonuje się znacznie szybciej niż narzucane zmniejszając czas pracy nawet trzykrotnie. Tynki układane maszynowo posiadają jednakowe parametry techniczne w każdym punkcie powłoki, co jest bardzo korzystne dla użytkowników rozważających zastosowanie ciężkich okładzin. Jednorodność jest możliwa do uzyskania dzięki temu, że już w workach mieszanki są odpowiednio wymieszane.

Pomimo, że cena tego rodzaju usług wydaje się wyższa niż w przypadku wykonania tych samych czynności ręcznie, po ostatecznym podsumowaniu ilości godzin, jaką musi na budowie spędzić ekipa remontowa okazuje się, że oszczędzimy zatrudniając ekipę korzystającą z agregatu tynkarskiego.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.